نتیجه جستجو

نگاهی به ده نمونه از بهترین سازه های مدرن ژاپن

ارسال شده توسط Behsaazeh در دی ۳, ۱۳۹۷
| 0

۱ خانه ی هنر معاصر
طراحان: ریومی فوجیکی و یوکیکو ساتو
این سازه ی چشم نواز واقع در حومه ی توکیو پایتخت ژاپن نشاندهنده ی چیزی است که معمولا در معماری خانه های مسکونی دیده نمی شود. نگاهی گذرا به نمای محکم، یکپارچه و سفیدرنگ این بنا، درکی سریع از هدفی که طراح آن در نظر داشته به بیننده می دهد: خانه ای که یک موزه را تداعی می کند اما در واقع یک منزل مسکونی است.

۲ خانه ی “یا”
طراح: گروه معماری یُسوکه ایچی ای
در منطقه ی مسکونی آرامی در نزدیکی کوهپایه ی کوه “شیگی” منزلی واقع شده که با منازل مسکونی اطراف خود کاملا متفاوت به نظر می رسد. اگر از آسمان به این منطقه بنگریم به هیچ وجه نمی توان از این نگین کوچک سقف سفید چشم پوشی کرد. این خانه ی چوبی در زمینی به مساحت ۲۱۵ مترمربع و در دو طبقه ی ۹۶ متری ساخته شده است.

۳ خانه ی “تاماتسو”
طراح : استودیوی معماری کِنجی
این خانه که در زمینی به مساحت تقریبی ۴۳ مترمربع در اوزاکای ژاپن واقع است، ساختمانی کاملا متفاوت از سازه ی چوبی دوطبقه ای است که قبلا در اینجا وجود داشته است. سازه ی مینیمال و در عین حال محکمی که رویکردی تازه به زندگی راحت در چنین مساحت کوچکی دارد.

۴ خانه ی باریک “اُزاکا”
طراح: آتلیه طراحی معماران یوشیهیرو یاماموتو
ساختمانهای باریک مسکونی در “اُزاکا”ی ژاپن بسیار رایج اند. با این حال، راه حل های خلاقانه در طراحی جهت بهره وری بیشتر از فضای زندگی که در این ساختمان به کار گرفته شده به واقع غیرمتداول است. این طراحی خلاقانه برای این ساختمان ۵ طبقه ی دوخوابه ی مدرن (هر طبقه دو خواب) باعث شده تا فضای درونی خانه بسیار وسیع تر از آنچه که باید به نظر برسد.

۵ کیوکیو کیوکوکی کیوکیو!
طراح: معماران UZU
خانه ی چهار طبقه ی مدرن در کوهپایه ی قله ی “هیه ئی” در “کیوتو” که در آن مدرنیته، سنت را در آغوش کشیده است. طرحش آشناست: یک سقف شیروانی با طاق نمای گود که بر روی دیوارهایی از الوار استوار شده است. ترکیبها سنتی و در عین حال رنگها و مصالح امروزی اند. در نور ملایم خورشید دیوارهای ورودی چوبی متمایل به رنگ زرد خردلی می شوند که همراه با رنگ خاکستری پرکبوتری دروازه، نمای ورودی خانه را گرم و مهمانپذیر می کنند. یک پنجره ی نواری باریک افقی منظره ی فضای عمومی بیرون را به حریم خصوصی درونی پیوند می دهد و پنجره های کوچک سقفی مربع شکل در سقف فلزی خاکستری بنا تعبیه شده است.

۶ خانه ی “ایک”
طراح: یُسوکه ایچی ای
در طراحی این خانه که در شهر “اُزاکا” واقع است و برای یک زوج سالخورده ساخته شده، فضای کافی و استحکام به عنوان دو اصل در نظر گرفته شده است. این بنای ال-شکل ۱۰۰ مترمربعی یک درخت کافور میانسال را در برگرفته و از آنجا که از این مکان برای گذران تعطیلات و تفریح استفاده می شود باغچه و درختان در اولویت قرار گرفته اند.

۷ خانه ی دیوارکمانی
طراح: کمپانی طرح و معماری NAF
یک مثال منحصر به فرد برای تعریف یک خانه ی دوبلکس! طراحان در این خانه نقاط اتصال و انفصال دو منزل را یکی درنظرگرفته اند! این امر نه تنها یک تقسیم بندی قوی بلکه همبستگی فوق العاده ای را به وجود آورده است که المان بارز دو منزل و نقطه ی قوت خانه محسوب می شود.

۸ نمایشگاه و اقامتگاه “گراتز”
طراح: هیروشی ناکامورا
یک نمایشگاه اتومبیل و اقامتگاه در “توکیو” که اجرایی هوشمندانه از اشکال هندسی ست. خانه ای خصوصی که بر روی یک نمایشگاه اتومبیلهای وارداتی ساخته شده و بنای دو طبقه از ۶۰۰ متر مربع تجاوز نمی کند.
بخش نمایشگاه با طرحی غافلگیرکننده از دهانه های عمودی و افقی با زوایای متعدد که ملاقات کننده را از فضایی به فضای دیگر رهنمون می کند و بخش مسکونی که راحتی وآسایش را برای ساکنان به ارمغان آورده است.

۹ “خیمه ی ناسو”
طراح: هیروشی ناکامورا
در شهر “ناسو” که اغلب از آن به عنوان اقامتگاهی تابستانی یاد می شود یک زوج خوش سلیقه خانه ای ساخته اند که یادآور ترکیبی از معماری آفریقایی،مغولی و ژاپن باستان است. تمامی تصمیمات از سوی طراح و مالک در جهت حفظ کردن و آسیب نزدن به محیط جنگلی خانه اتخاذ شده است. این امر منجر به ساخت چندین اتاق خیمه ای شکل منحصر به فرد شده که ضمن حفظ استقلال هر اتاق، مجموعا یک اقامتگاه بی نظیر را به وجود آورده اند.

۱۰ “خانه ی نصفا نصف ! “
طراح: گروه طراحی و معماری NAF
قواره هایی که در نبش قرار دارند مسئولیت سنگین تری را متوجه طراح می کند. طبیعت انسانی همیشه ما را وادار می کند که کوتاهترین مسیر را انتخاب کنیم و به همین دلیل در ملکهای واقع در نبش، میانبرهای قطری (مورب) بهترین انتخاب اند. در اینجا این مسیر به منظور تقاطع مابین خانه ای با سقف مسطح و خانه ای با سقف شیروانی به کار رفته است. این منزل با ظرافت کم نظیری طبیعت خانه های نبشی را به رخ کشیده است.

منبع: وبسایت busyboo.com

لیست ها را مقایسه کنید