نتیجه جستجو

نگاهی به تعدادی از بهترین سازه های معماری نوین ایران

ارسال شده توسط Behsaazeh در آذر ۲۶, ۱۳۹۷
| 0

چشم انداز معماری معاصر ایران بعد از تحریمهای اقتصادی با پیشرفت چشمگیری در حال توسعه است. در اینجا یازده نمونه از این نسل از سازه های ایران به شما معرفی می شوند:

۱٫ ساختمان اداری ترمه
طراحان: فرشاد مهدی زاده و احمد بطحایی
این ساختمان اداری تجاری آجرنمای فوق العاده زیبا در شهر تاریخی همدان ساخته شده که طراحی سقف موجی شکل منحصر به فرد آن دارای پله هاییست که فرد را قادر می سازد از بیرون ساختمان به طبقه بالایی رفته و همچنین ظاهر شیک و زیبایی به ساختمان بخشیده است.

۲٫ خانه ی موسا (موسی)
طراحان : لیدا الماسیان و شاهین حیدری (گروه معماری موج نو)
این بنا با بیشترین تطابق پذیری با طبیعت دامنه های البرز در شمال تهران ساخته شده که متشکل از سه بنای مکعبی شکل است که هر کدام از آنها منظره های متفاوتی را پیش روی دارند.

۳٫ ساختمان مسکونی کهریزک
طراح: مهدی کامبوزیا (استودیو CAAT)
طراحی آجرنما و مورب گونه ی این ساختمان زیبا در تهران دارای فضاهای خالی و سوراخهایی در بدنه است که به منظور تهویه و تنظیم دمای هرچه بهتر ساختمان تعبیه شده است. ضمن حفظ یکپارچگی کلی نما ، برای نمای خارجی هر ۲۱ واحد ۲۱ طرح آجری مختلف کار شده است که زیبایی ساختمان و هنر طراح را هرچه بیشتر به رخ می کشد.

۴٫ پل طبیعت
طراح: لیلا عراقیان
این سازه در حال حاضر با درازای ۲۷۰ متر بزرگترین پل پیاده روی ایران است که بر فراز بزرگراه مدرس در تهران بنا شده و دو پارک “آب و آتش” و “طالقانی” را به یکدیگر متصل نموده است.

۵ ساختمان مسکونی اندرزگو
طراح: دفتر معماری آینه
بنای ۶ طبقه ی ساختمان اندرزگو دارای یک آپارتمان مدرن و شیک در هر طبقه است که در بطن یک فضای شلوغ و پر رفت و آمد که در کنارش سازه هایی با ارتفاع و نماهای مختلف وجود دارند ، فضایی آرام و دلنشین را برای ساکنان خود به ارمغان آورده است.

۶ خانه ی شریفی ها
طراح: علیرضا تغابنی (دفتر معماری نکست)
نمای بیرونی این ساختمان کم نظیر دارای اتاقهای متحرکی است که با توجه به فصول مختلف سال و دماهای متنوع می تواند تغییر شکل دهد. در فصل گرما با چرخش به بیرون تبدیل به یک فضای باز تابستانی و با گردش به داخل مبدل به کاشانه ای گرم برای فصل سرما می شود.

۷ آپارتمان شماره یک
طراح: رامین مهدی زاده (گروه طراحی AbCT)
این ساختمان زیبا با استفاده از ضایعات سنگهای کارخانه های سنگ محلات که بزرگترین و مهمترین کسب و تجارت این منطقه محسوب ی شود بنا شده است. در واقع دانستن این موضوع خلاقیت و نگرش طراح سازه را هرچه بیشتر به رخ کشیده و آن را تحسین برانگیز می کند.

۸ ساختمان آپارتمان صبا
طراحان: سارا کلانتری و رضا صیادیان (دفتر معماری (TDC
این آپارتمان در پاسخ به تغییر ذائقه و نگرش شهروندان به سبک زندگی مدرن شهری در پایتخت طراحی و ساخته شده است. نمای ساختمان دارای کرکره های موجداری است که ساکنان هر واحد به دلخواه می توانند آنها را باز یا بسته کرده و از نور و نمای بیرونی ساختمان بهره ببرند.

۹ ساختمان اداری تهران (سعادت آباد)
طراح: محسن کاظمیان فرد ( گروه معماری (LP2
نمای این ساختمان هم متشکل از کرکره های مدوری است که با باز و بسته شدن آنها شکل بنا نیز تغییر می کند. امروزه این نوع نماها و طراحی ها که یادآور معماری سنتی ایرانی می باشد در حال رواج است. در معماری قدیم نیز حائل های چوبی برای کنترل نور و گرما در ساختمانها به کار گرفته می شد.

۱۰ ویلای برادر کوچکتر (مالک: احسان یارمحمدی)
طراح: علیرضا تغابنی (گروه معماری نکست)
این ویلای بینظیر و فوق العاده شیک و زیبا واقع در لواسان، دارای یک ورودی مثلثی دراماتیک است که سقف آن مانند دو بال پرنده به اطراف گسترانیده شده است. ایجاد حریم امن و خصوصی و همینطور زیبایی و خلاقیت چالش بزرگیست که همواره معماران با آن رویرو هستند که هر دو امر به بهترین شکل در این بنا اجرا شده است که هنر و توانایی بسیار بالای طراح ویلا را نشان می دهد.

۱۱ باغ جنت (اصفهان)
طراح: شروین حسینی (گروه طراحی براکت)
این ساختمان در بخش متمول شهر واقع است و وجود بناهایی با ارتفاع بیشتر که دارای دید به ساختمان هستند ایجاد حریم خصوصی را در آن به اولویت اصلی تبدیل کرده است. به همین دلیل در طراحی این ساختمان نیز از حائل های چوبی استفاده شده که در مواقع لزوم کل نمای بیرونی ساختمان را پوشش می دهد.

 

 

منبع :  dezeen.com

نویسنده: آنا وینستون

لیست ها را مقایسه کنید