نتیجه جستجو

نوابغ معماری جهان: زها حدید

ارسال شده توسط Behsaazeh در آذر ۱۳, ۱۳۹۷
| 0

“زها حدید” معمار برجسته ی عراقی-بریتانیایی سال ۱۹۵۰ در بغداد متولد شد. دوران تحصیلات خود را در مدارس شبانه روزی کشورهای انگلستان و سوئیس گذراند و قبل از ورود به مدرسه ی معماری انجمن معماران لندن در سال ۱۹۷۲؛ که بهترین و معتبرترین نوع خود در جهان شناخته می شود؛ در دانشگاه آمریکایی بیروت در رشته ی ریاضیات فارغ التحصیل شد.

پس از فراغت از تحصیل درسال ۱۹۷۷ نزد اساتید خود “کولهاس” و “زنگلیس” در دفتر معماری متروولیتن روتردام هلند مشغول به کار شد و در سال ۱۹۸۰ شرکت معماری خود را با نام “معماران زها حدید” تاسیس کرد.

او تدریس را از همان مدرسه ی معماری انجمن معماران لندن آغاز کرد و در طول سالها در دانشگاه های معتبری همچون “مدرسه ی عالی طراحی هاروارد” , “دانشگاه کمبریج” , “دانشگاه شیکاگو” , “دانشگاه هامبورگ” , “دانشگاه کلمبیا” و … به تربیت دانشجویان معماری در سرتاسر جهان پرداخت.

از طراحی های برجسته ی این زن توانمند می توان به “موزه ریورساید گلاسکو” در اسکاتلند , “مرکز ورزشهای آبی لندن” (که برای المپیک ۲۰۱۲ ساخته شد) , “خانه اپرای گوانگژو” چین , “پل شیخ زاید ابوظبی” امارات , “پل پاویلیون زاراگوزا” اسپانیا , “ساختمان مدیریت کمپانی BMW ” در لایپزیک آلمان , “موزه بزرگ هنر میشیگان” آمریکا , “موزه ملی هنرهای قرن ۲۱ رم” ایتالیا , “مرکز حیدر علی اف” در باکوی آذربایجان , “کتابخانه و مرکز یادگیری دانشگاه اقتصاد و تجارت وین” اتریش و بسیاری سازه های زیبا, نوآورانه و کم نظیر دیگر اشاره کرد.

“زها حدید” اولین زنی بود که موفق شد در سال ۲۰۰۴ جایزه ی معتبر پریتزکر (معتبرترین جایزه معماری جهان) را از آن خود کند و از سوی نشریه ی گاردین به او لقب “ملکه ی انحنا” (به علت استفاده از منحنی های متعدد و خلاقانه در طراحی های خود) داده شد. چهار جایزه ی انجمن سلطنتی معماران بریتانیا به سالهای ۲۰۰۵ , ۲۰۰۶ , ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰، جایزه ی بهترین طراح سال ۲۰۰۵ و ده ها عنوان و جایزه ی بین المللی و معتبر دیگر نیز از افتخارات این بانوی هنرمند به شمار می رود.

بسیاری او را بزرگترین معمار زن جهان امروز می دانند. او هرگز ازدواج نکرد و فرزندی ندارد.

“زها حدید” در ۳۱ مارس ۲۰۱۶ در اثر حمله ی قلبی در بیمارستان شهر میامی که به علت برونشیت در آنجا بستری بود درگذشت.

لیست ها را مقایسه کنید