نتیجه جستجو

مشهورترین معماران تمام دوران و برجسته ترین آثار آنها

ارسال شده توسط Behsaazeh در دی ۳, ۱۳۹۷
| 0

این چیز عجیبی نیست که معماری می تواند عمیقا یک مکان را تحت تاثیر قرار دهد ؛ بلکه حتی گاهی آنجا را دگرگون می کند. معماری و هر هنر دیگری می تواند انسانی را متحول سازد و حتی او را نجات دهد.

فرانک گِهری

معماران بزرگ معمولا احترام و شهرتی که دیگر هنرمندان مثل نقاشان کسب می کنند را به دست نمی آورند. گرچه کار آنها مشخصا اثری عمیق تر بر روی ما در بلندمدت دارند. ما نمی توانیم زندگی خود را بدون خانه، محل کار و یا حتی محل بازی (مانند استادیومها) که از ما حفاظت کرده، پناه ما بوده و جایی برای تفریح ما هستند تصور کنیم. معماری اساسا هنری است که ما در آن زیست می کنیم. حتی اگر ما هرگز در سازه هایی که توسط معماران برجسته طراحی شده اند نبوده باشیم احتمالا در جاهایی بوده ایم که با تاثیر از آنها آمیخته باشد.
ده معماری که در اینجا از آنها نام برده می شود آثاری از خود بر جای گذاشته اند که هیچگاه فراموش نخواهند شد.

۱ میکل آنژ
گرچه میکل آنژ بیشتر به خاطر نقاشی ها و مجسمه هایش مشهور است اما او همچنین معماری بسیار مستعد نیز بوده است. در سال ۱۵۲۳ پاپ کلمنت هفتم میکل آنژ را مامور کرد تا یک کتابخانه ی دوطبقه در بالای صومعه ای طراحی کند. مشهورترین سهم او از دنیای معماری طراحی گنبد کلیسای بزرگ پیتر مقدس است.

 میکل آنژ

 

۲ معمار سینان
وی هم دوره میکل آنژ در امپراطوری عثمانی بود. این معمار قرن ۱۶ بیش از ۳۰۰ بنا شامل مساجد، قصرها، مدارس و بسیاری ساختمانهای دیگر را طراحی کرده است. اگرچه او مسیحی متولد شد اما پس از پیوستن به لشکر پیاده نظام به دین اسلام گروید. مسجد سلیمیه در “ادرین” و مسجد سلیمانیه در “استانبول” از شاهکارهای او محسوب می شوند.

 معمار سینان

 

۳ سر کریستوفر رِن
در دهه ی ۶۰ قرن هفدهم؛ رِن برای طراحی “تئاتر شلدونی آکسفورد” مامور شد.در سال ۱۶۶۶ او طراحی گنبد “کلیسای جامع پل مقدس” را به پایان رساند. یک هفته بعد، آتش سوزی بزرگ لندن تمامی شهر از جمله کلیسای مذکور را ویران کرد. این اتفاق یک فرصت غیرمنتظره برای رِن فراهم ساخت و او بلافاصله برای بازسازی بنا دست به کار شد. او به عنوان نقشه بردار و طراح آثار سلطنتی منصوب شد و بیش از ۵۱ کلیسا از جمله همان کلیسای جامع پل مقدس را بنا کرد.

 

سر کریستوفر رِن

۴ لوئیس هنری سالیوان
او که از پیشگامان معماری آمریکایی به شمار می رود به خاطر ابداع اصل “فرم تابع عملکرد است” مشهور شده است. همانند “سر کریستوفر رِن”، سالیوان نیز از یک آتش سوزی بزرگ بهره جست! آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۷۱ شیکاگو منجر به یک توسعه ی عظیم شهری شده و معمارانی مانند وی را با ده ها سال کار مداوم روبرو ساخت. برخی از سالیوان به عنوان “پدر آسمانخراشها” یاد می کنند گرچه برخی دیگر این عنوان را لایق “جنی” (Jenney) می دانند.

لوئیس هنری سالیوان

 

۵ چارلز ادوارد ژنر
این معمار سوئیسی-فرانسوی متولد ۱۸۸۷ نقش عمده ای در کمک به ارتقاء معماری قرن بیستم داشته است. او به همراه “آمِدی اُزِفانتِ” نقاش، نشریه ی “روح نو” (L’Esprit Nouveau) را به سال ۱۹۲۰ به راه انداخته و با اسامی مستعار در آن مطلب می نوشتند. ژنر یک نام از اسامی اجدادی خود بدین منظور برگزید: “لوکوربوزیه”. او شیفته ی کاربردگرایی بود و تزئین گرایی مفرط را جایز نمی دانست و همچنین کار با مصالح مدرن را می پسندید.

 چارلز ادوارد ژنر

 

۶ آنتونی گائودی
این معمار اسپانیایی متولد سال ۱۸۵۲ در کاتالونیا ؛ سبکی منحصر به خود را با الهام از خدا و طبیعت به وجود آورد. او که یک کاتولیک متعصب بود باور داشت که می تواند با الهام از طبیعت در کار خود به ستایش خداوند بپردازد و شکوه و جلال او را هرچه بیشتر نمایان سازد. سبک منحصر به فرد او ترکیبی از نئو گوتیک، آوانگارد و سوررئالیسم است. کلیسای جامع “ساگرادا فامیلیا” مشهورترین اثر او به شمار می رود.

آنتونی گائودی

 

۷ لودویگ می یس فان در روهه (می یس)
وی یکی از انبوه معمارانی ست که سعی در ارتقاء سبکهای مینیمال در قرن ۲۰ داشته است. او برای طراحی غرفه ی آلمان در نمایشگاه بین المللی بارسلونا در سال ۱۹۲۹ انتخاب شد. هنگامی که در ایالات متحده اقامت داشت بسیاری از آسمانخراشهای معروف از جمله “ساختمان سیگرام” در نیویورک را طراحی نمود. طراحی های او سادگی و ظرافت را بدون تزئین گرایی بیش از حد به نمایش می گذارد.

 

لودویگ می یس فان در روهه

 

۸ یِئوه مینگ پِی
وی که متولد سال ۱۹۱۷ در چین است برای تحصیل در رشته ی معماری در سال ۱۹۳۰ به آمریکا رفت. طراحی های او دنباله روی سبک بین المللی ای از معماری ست که توسط “لوکوربوزیه” در دنیا محبوب شد. او در دهه ی ۶۰ میلادی برای طراحی پایانه ی فرودگاه بیت المللی “جان اف کندی” انتخاب شد. البته شهرت او بیشتر به خاطر طراحی اهرام شیشه ای حیاط موزه ی لوور پاریس ، ساخته شده به سال ۱۹۸۹ می باشد.

 

یِئوه مینگ پِی

 

۹ فرانک گِهری
او که پس از تولد به سال ۱۹۲۹ در کانادا در همان سنین نوجوانی به ایالات متحده رفت یکی از پیشگامان قدرتمند سبک های واسازی و پست مدرن در معماری به شمار می رود. این معمار برجسته موزه ی “گاگنهایم” که در سال ۱۹۹۷ در بیلبائوی اسپانیا بازگشایی شده و نمای آن یادآور ترکیبی از یک کشتی و موجودی زنده است را طراحی کرده است. او همچنین سالن کنسرت مشهور و منحصر به فرد “والت دیزنی” در لس آنجلس را نیز طراحی کرده است.

 

فرانک گِهری

 

۱۰ فرانک لوید رایت
اغلب مردم قبول دارند که “فرانک لوید رایت” اگر مشهورترین معمار تمام دوران نباشد دست کم مشهورترین آنها در عصر مدرن است. او در سال ۱۹۳۵ ساختمانی با نام “آبشار” را که سازه ای در پنسیلوانیای جنوبی ست را طراحی کرد. وی همچنین مسئولیت طراحی موزه ی “گاگنهایم” نیویورک را ؛ که بیشتر شبیه به یک گردشگاه مارپیچی بالارونده است تا یک ساختمان طبقه طبقه؛ بر عهده داشته است.

 

فرانک لوید رایت

 

منبع : وبسایت look4ward.co.uk

 

لیست ها را مقایسه کنید