نتیجه جستجو

خانه‌های هوشمند آینده: اینترنت گوش‌ها

ارسال شده توسط Behsaazeh در فروردین ۲۰, ۱۳۹۸
| 0

 

به نظر می‌رسد نسل آینده ی خانه‌های هوشمند از تغییرات ارتعاشات، صدا و میدان الکتریکی در جهت بهبود مصرف انرژی و نظارت بر حرکت ساکنین استفاده می کند.

دانشمندان  علم کامپیوتر و مهندسی برق مجموعه ای از سنسورهای هوشمند رامورد آزمایش قرار دادند. سیستم آنها نه تنها ارتعاشات، صداها، راه رفتن و هرگونه جنبشی در ارتباط با انسان و حتی حیوانات خانگی را تشخیص می‌دهد بلکه هرگونه تغییر جزئی در میدان الکتریکی محیط راشناسایی می‌کند.

خانه‌ها در طی دهه‌های متمادی پیشرفته تر شده‌اند. نسل جدید خانه‌های هوشمند به گفته‌ی دو دانشمند دانشگاه western reserve university  “اینترنت گوش‌ها” نامیده می‌شوند.

لوازم خانه‌های هوشمند، سیستم‌های سرگرمی، دوربین‌های امنیتی وسیستم‌های گرمایش و سرمایش همگی به یکدیگر و به اینترنت وصل هستند. آن ها می‌توانند از راه دور توسط رایانه یا تلفن‌های هوشمند کنترل و فابل دسترسی باشند.

تکنولوژی ارتباط داخلی ساختمانهای صنعتی ، دولتی و تجاری که ممکن است در آینده اتفاق بیوفتد را تکنولوژی “اینترنت اشیا” (IOT) می‌گویند.

دانشمندان مهندسی کامپیوتر و برق دانشگاه مهندسی Case School  آزمایش خود را با مجموعه ای از سنسور ها انجام دادند. سیستم آن‌ها نه تنها ارتعاشات و صداها و راه رفتن و هرگونه جنبشی در ارتباط با انسان و حتی حیوانات خانگی را تشخیص می‌دهد بلکه هر گونه تغییر جزئی در میدان الکتریکی محیط راشناسایی می‌کند.

در حالی که هنوز ممکن است یک دهه یا بیشتر طول بکشد که خانه‌های نسل جدید با این سنسورها در دیوار ها و سقف، سازگار شوند.( البته بصورت پنهان و نه مانند دوربین ها، قابل رویت)

خانه‌هایی که می‌شنوند

Ming-Chun Huang  پروفسور مهندسی برق و دانش کامپیوتر می‌گوید: ما در تلاشیم ساختمان‌هایی بسازیم که توانایی شنیدن نیاز‌های انسان‌های درون خود را داشته باشند. او همچنین می‌گوید: ما از اصولی مشابه آن چه در گوش انسان اتفاق می‌افتد استفاده می‌کنیم. همانطور که وقتی ارتعاشی به گوش می رسد الگوریتم این ارتعاشات در جهت تشخیص یک حرکت خاص رمزگشایی می‌شود به همین دلیل ما آن را “اینترنت گوش ها “می‌نامیم.

Huang پیشرو تحقیقات در زمینه الگوهای راه رفتن و قدم برداشتن‌های انسانی است در حالی که Soumyajit Mandal پروفسور مهندسی برق و دانش کامپیوتر، بیشتر تمرکزش بر روی تغییر ارتعاشی موجود به خاطر حضور انسان یا حیوان در محیط است.

مندال می گوید : یک میدان الکتریکی با اندازه ۶۰ هرتز اطراف ما وجود دارد و به دلیل اینکه انسانها تا حدودی رسانا می باشند تاثیر بسیار کمی بر روی این میدان الکتریکی می گذارند. بنابر این با تغییرات در این میدان الکتریکی ما قادر به تشخیص حضور افراد یا نفس کشیدن آنها می‌باشیم حتی اگر امواج صوتی پیرامون افراد تغییری نداشته باشد. هانگ و ماندال جزئیات تحقیقات خود را در ماه اکتبر در کنفرانس IEEE Sensors در دهلی نومنتشر کردند و نسخه کامل تر آن در مجله IEEE Transection on Instrumentation and measurement در سال آینده به چاپ خواهد رسید. آنها همچنین در شهر اوهایو در مجمع گرد همایی افراد برتر willoughby در اتاق کنفرانس بخش مهندسی برق و در آزمایشگاه Smart living در شهر breckenridge این تکنولوژی را آزمایش کردند.

مندال گفت که آنها فقط چهار سنسور کوچک در دیوار ها و کف اتاق تعبیه کرده‌اند و به منظور حفظ حریم خصوصی افراد این سیستم قادر به شناسایی افراد نمی باشد اگر چه این قابلیت را دارد که برای تشخیص قدم های افراد مختلف تنظیم شود.

ذخیر انرژی ، امنیت ساختمان

انتظار می رود که که این سیستم مزایای زیادی با خود به همراه بیاورد. هانگ می گوید اولین مزیت این سیستم بالا بردن بازده سیستم‌های گرمایشی و روشنایی ساختمان می باشد که با تنظیم این سیستم بر اساس حرکت انسان از یک اتاق به اتاق دیگر، انرژی را به طور موثر‌تری توزیع می‌کند. مزیت دیگر اندازه‌گیری میزان حضور انسان در مکان‌های مختلف ساختمان به منظور  افزایش ایمنی و استحکام بنا در مواقع زلزله و آتش فشان می باشد.

هانگ می گوید با این روش ما سعی می کنیم با پیش بینی میزان فشار وارده به کف ساختمان ناشی از افزایش تعداد نفرات درون ساختمان، صدمه احتمالی به ساختمان را کاهش و امنیت آن را افزایش دهیم.

ترجمه از سایت: sciencedaily

لیست ها را مقایسه کنید