نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: چیذر

ارسال شده توسط Behsaazeh در اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸
| 0

ناحیه‌ی هشت شهرداری منطقه‌ی یک تهران با مساحت ۳۱۹ هکتار و جمعیت ۶۰۰۰۰ از شمال به دزاشیب، از شرق به فرمانیه، از جنوب به قیطریه و از غرب به تجریش منتهی می‌شود و شامل محله‌های چیذر و حکمت می‌باشد.

چیذر

محدوده‌ی محله‌ی چیذر شامل بلوار اندرزگو در شمال، بزرگراه صدر در جنوب، بلوار قیطریه در غرب و بلوار کامرانیه‌ی جنوبی در شرق می‌باشد. در گذشته سه دانگ از املاک چیذر متعلق به ام‌الخاقان (ملکه‌ی دوره‌ی مظفرالدین شاه و مادر محمد علیشاه) و سه دانگ دیگر جزو املاک خالصه (املاک حکومتی) بود. وجود دو امامزاده و آب و هوای خوب و زمین‌های مناسب برای کشت سبب افزایش جمعیت آن از گذشته تاکنون است.

منوچهر ستوده در کتاب خود چیذر را چنین توصیف می‌کند: ” آبادی چیذر در دامن تپه‌ای به همین نام بنا شده است. بنا‌های تاریخی بالای تپه‌ی چیذر، از جمله بناهای مذهبی زرتشتی بوده‌اند. این ده در مشرق قیطریه و فاصله‌ی آن از تجریش در حدود ۳ کیلومتر است. املاک این ده از شرق به قیطریه، از شمال به املاک جماران، از مغرب به املاک رستم‌آباد (فرمانیه) و از جنوب به دروس محدود می‌شود. در سراسر این محدوده خرده مالک است. دو کوچه‌ی معروف این ده به نام‌های کوچه‌ی تکیه و کوچه‌ی امامزاده‌ می‌باشد. هوای این ده چندان خنک نیست. شب باد این محل، باد توچال و روز باد آن، باد ورامین است و باد شهریار درصورتی‌که شدتی داشته باشد بر این آبادی می‌وزد. در این ده ۱۵۰ خانوار زندگی می‌کنند و به دو طایفه‌ی امینی و امام بیگی تقسیم می‌شوند. سرشناسان این طایفه عمو ربیع از خانواده‌ی امینی و حاجی حبیب‌الله چیذری است. چند نفر ترک‌زبان به تازگی (سال ۱۳۲۷ شمسی) در این آبادی مسکن کرده‌اند. شغل اهالی کشاورزی و گله‌داری و کارگری کارخانه‌ی ضرابخانه و قورخانه‌ی سلطنت آباد و کسب و دکانداری است. از باغ‌های معروف این ده، باغ شعاع‌السلطنه- پسر مظفرالدین شاه- است. آب این ده از رودخانه‌ی دربند و دارآباد است. دو رشته قنات نیز در این آبادی جاری است. محصولات آن گندم و جو است.

از جمله رویدادهای مهم تاریخی که در چیذر اتفاق افتاد دستگیری ظهیرالاسلام است. امامزاده علی‌اکبر و امامزاده اسماعیل و یک تکیه در این آبادی قرار دارند. امامزاده علی‌اکبر بقعه‌ی ساده و بی‌پیرایه‌ای در قسمت غربی تپه است. نه بنا و نه ضریحی جعفری و نه صندوق آلت و لقط. از سنگ مزارهای قدیمی و اوضاع بقعه معلوم می‌شود که بنای قدیمی‌تر داشته و محل اعتکاف و مأوی درویشان بوده است. شجره‌ی این امامزاده را به امام زین‌العابدین نسبت می‌دهند. اما این امامزاده فاقد شجره‌ی مشخص و قابل استنادی است. چراکه مکان آن قبل از انقلاب یک گورستان ساده بوده است. امامزاده اسماعیل در پایین تپه‌ی چیذر، اتاقی ساده و پوشش گنبدی دارد. مختصری کاشی‌کاری مربوط به دوره‌ی ناصری در این مکان به چشم می‌خورد. دارای درخت چنار کهنی است که هر شاخه‌ی آن خود یک چنار شده است. امام‌زاده اسماعیل از پسران امام هفتم شیعیان، موسی کاظم است.

همچنین یک کوره‌ی آجرپزی و هفت دکان نیز در این محله وجود دارد. آقا شیخ علی نهاوندی در این آبادی زندگی می‌کرده است. نام چیذر بر روی سنگ قبر امامزاده‌ها و دیگر قبور قدیمی، «شیزر» کنده شده است که این خود کلمه‌ای زرتشتی است. از دیگر باغ‌ها، باغ و عمارت فرخ خان امین‌الدوله می‌باشد. از اشخاص مهم و معروف که در سالهای پیش در چیذر ساکن بوده‌اند می‌توان به علی اصغرهاشمی علیا، حضرت آیت‌الله حاج شیخ علی نهاوندی (نجفی) و شهید بزرگوار سید علی اندرزگو اشاره نمود.

ویژگی‌های محله‌ی چیذر

بافت این محله در مقایسه با دیگر محلات منطقه یک شهرداری تهران، بومی‌تر است و حفظ این بافت توسط ساکنین سبب شده کمتر مورد ساخت‌وساز انبوه قرار بگیرد. بافت آن یکدست‌تر و ورود افراد غیربومی کمتر است. وجود دو امامزاده علی‌اکبر و امامزاده اسماعیل سبب شده این محله بافت مذهبی داشته به‌طوری‌که بعد از امامزاده صالح، دومین مقصد گردشگران مذهبی در منطقه‌ی یک تهران می‌باشند. امامزاده علی‌اکبر از قدیمی‌ترین مکان‌های عمومی مذهبی است که هرساله در مراسمات مذهبی پذیرای جمعیت زیادی از بازدیدکنندگان می‌باشد. این محله دارای دو قنات بنام کاریز چیذر و کاریز تکیه چیذر است که هنوز پرآب است. در این محله‌ غارهای زیرزمینی وجود دارد که لو نامیده می‌شوند و محلی برای پناه گرفتن ساکنان در گذشته طی حملات مغولان بوده است.

زورخانه‌ای به نام زورخانه‌ی آیت‌الله طالقانی در این محدوده وجود دارد که در سال ۱۳۵۹ شمسی ساخته شده است و جزو قدیمی‌ترین زورخانه‌های تهران است. از لحاظ اقتصادی فعالیت چشمگیری در این منطقه وجود ندارد و در کل محله یک فروشگاه شهروند و یک پاساژ تجاری در نزدیکی خیابان حکمت وجود دارد. انواع بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در این محله در حال فعالیت می‌باشند.

ساکنین این محدوده به دو قشر تقسیم می‌شوند: یکی اقشار متوسطی که از قدیم در این محل ساکن بودند که اکثراً کشاورز بودند و دیگری افرادی که به دلیل آب و هوای خوب به این منطقه نقل مکان کرده‌اند. بخش قدیمی‌تر دارای معابر کم‌عرض و بافت ریزدانه و فرسوده از نظر تقسیمات شهرداری می‌باشد. ساکنان اطراف امامزاده علی‌اکبر از اقشار قدیمی و متوسط هستند. ساکنان کوچه‌ی کلهری، مسجد قائم، میدان امام حسین دارای منازل کوچک‌تر و درآمد کمتر نسبت به دیگر ساکنین چیذر می‌باشند. بقیه اقشار چیذر، مخصوصاً هرچه به سمت فرمانیه و حکمت و قیطریه پیش می‌رویم با توجه به بافت منطقه که سبک جدیدتر می‌باشد و خانه‌های به روز تر و مدرن‌تری ساخته شده است، ساکنان آن نیز از تمول و سطح درآمد بالاتری برخوردار هستند.

بزرگترین پارک محله چیذر، پارک پگاه نام دارد. در این محله تعداد زیادی رستوران و کافی شاپ وجود دارد. این محدوده دارای امکانات ورزش همچون ورزشگاه عقیلی چیذر، مجتمع ورزشی ایرانیان، زورخانه‌ی آیت الله طالقانی، است. تنها مرکز درمانی این محله درمانگاه شبانه روزی ندا واقع در میدان ندا است که تمامی خیابان‌ها از آن منشعب می‌شوند. دوحمام یکی در میدان اندرزگو به نام حمام زر و دیگری در خیابان چیذری به نام حمام قائم جزو حمام‌های قدیمی و یادگاری از معماری گذشته هستند که تاکنون پابرجا و در حال فعالیت می‌باشند. ترافیک یکی از مشکلات جدی این محله می‌باشد همچنین دسترسی به فضای سبز محدود بوده اما همسایگی بخش جنوبی این محله با پارک قیطریه این نقصان را جبران می‌کند.

دسترسی

نزدیکترین ایستگاه مترو به چیذر ایستگاه‌های نوبنیاد و قیطریه است. البته به وسیله‌ خطوط اتوبوسرانی نیز می‌توان به این محدوده دسترسی داشت. درواقع خطوط ۱۰۶ و ۱۱۷ از ضلع شمالی و جنوبی محله عبورمی‌کنند. بزرگراه صدر رفت و آمد به این منطقه را تسهیل می‌بخشد.

قیمت ملک در چیذر

این محله جزو محلات شمالی تهران و منطقه‌ای لاکچری به شمار می‌آید. به همین جهت قیمت خانه و آپارتمان در این محله با توجه به موقعیت قرارگیری و دسترسی‌های ملک متفاوت است. قیمت‌های پایین‌تر مربوط به آپارتمان‌های واقع در بخش فرسوده است. در کل ملک‌هایی که مجاور به کامرانیه، قیطریه و فرمانیه هستند از قیمت بالاتری برخوردارند. به عنوان نمونه آپارتمانی نوساز که ۵۶۰ مترمربع مساحت دارد و نوساز است که در بهترین مکان از محله‌ی چیذر قرار دارد و به سمت فرمانیه است، متری ۴۵ میلیون که جمعاً ۲۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. درصورتی‌که در مناطق متوسط آپارتمان ۱۰۵ متری نوساز ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

 

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید