نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: قیطریه

ارسال شده توسط Behsaazeh در خرداد ۲, ۱۳۹۸
| 0
شهرداری منطقه‌ی یک تهران، در شمال تهران قرار دارد. این ناحیه از شمال به خیابان شهرداری، حدفاصل میدان تجریش و میدان قدس و بلوار صبا، از غرب به خیابان ولیعصر، از شرق به خیابان شریعتی، میدان پیروز و از جنوب به اتوبان صدر و مدرس منتهی می‌شود. مساحت کل ناحیه ۵۵۵ هکتار و جمعیت ساکن این محدوده ۶۰۰۰۰ نفر می‌باشد. ناحیه هفت داری سه محله به نام قیطریه، تجریش و باغ فردوس می‌باشد.

قیطریه

قطریه یکی از محلات قدیمی تهران و ازجمله آبادی‌هایی است که باگذشت زمان جذب تهران شده و توسعه‌یافته است. این منطقه، منطقه‌ا‌ی مرفه نشین است که در شمال تهران قرار دارد. مشخصات جغرافیای این محدوده چنین است: از شمال به خیابان صبا، از شرق به پارک قیطریه، از غرب به شریعتی و از جنوب به بزرگراه صدر منتهی می‌شود. شکل‌گیری بافت قیطریه از سال ۱۳۲۵ شروع‌شده و بعد از آن از سال ۱۳۳۵- ۱۳۳۰ قسمت‌های حدفاصل کوچه‌ی محمودی تا کوچه‌ی طبسی‌ها – کوچه‌ی شهید مجید خدارحمی- ساخته شد. شایان ذکر است که قبل از سکونت روی تپه تا سال ۱۳۲۵، کشت دیم در آن صورت می‌گرفته است. در سال ۱۳۴۵ قسمت‌های شمالی، شرقی، جنوبی و غربی بافت فرسوده‌ی قیطریه به‌طور کامل ساخته شد و در قسمت شمالی آن در حاشیه‌ی خیابان قیطریه از ابتدای بلوار کاوه تا کوچه‌ی سپنجی ساخت و ساز‌ی صورت نگرفت. در سال ۱۳۴۸ تپه شکل سکونت‌گاهی خود را کامل کرده و شبکه‌ی ارتباط اصلی آن مشخص شد. در سال ۱۳۵۸ محله و تپه‌ی قیطریه به‌طور کامل از نظر کالبدی گسترش‌یافته و دیگر هیچ فضای بازی در آن دیده نمی‌شد. بافت تپه به شکل امروزی بوده و تنها تفاوت آن تراکم بافت در سطح و ارتفاع است که بیشتر شده است. امروزه قیطریه را با برج‌های بلند آن می‌شناسند اما این مکان درگذشته گورستانی بوده است. که در طی در سال ۱۳۴۷ بر روی تپه‌های قیطریه، اکتشافات باستانی انجام شد. قدمت آثار یافته شده از ۳۵۰ گور به عصر آهن می‌رسید و قدمت این منطقه را به ۳۰۰۰ سال پیش می‌رساند. بعدازاین اکتشافات اداره‌ی باستان‌شناسی وقت از شهرداری خواست که جواز ساخت‌وساز در این منطقه را ندهد اما این اتفاق رخ نداد و نشانه‌های کهنی از فرهنگ این مرزوبوم در زیر برج‌های سر به فلک کشیده مدفون ماند. مسعود کیمیاوی در این زمینه فیلم مستندی به نام «تپه‌های قیطریه» ساخته است.

از دلایل شکل‌گیری این آبادی مانند دیگر آبادی‌های شمیران، آب‌وهوای خوب و زمین مساعد برای کشاورزی و دامداری بوده است. بعد از انقلاب افزایش جمعیت تحولات زیادی را در این منطقه به وجود آورد. بیشتر ساکنین این منطقه را مهاجرینی که از بروجرد استان لرستان آمده بودند را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین شاخصه‌ی این محله پارک قیطریه می‌باشد. این پارک درگذشته باغ بزرگی بود که ابتدا به نام نظام الدوله و آصف الدوله بوده است که میرزاعلی اصغر اتابک ملقب به امین السلطان، نخست‌وزیر ناصرالدین‌شاه، برای آن‌که رفت و آمدش به کاخ صاحبقرانیه که ناصرالدین‌شاه در آن اقامت می‌کرد آسان باشد، آن را از او خریداری نمود و درآن‌جا برای خود عمارتی ساخت.

در فیلم مستند تاریخچه‌ی عمارت قیطریه به کارگردانی محسن سلیمانی فاخر و روایت و بازگویی سید عبدالله انوار، مورخ و نسخه‌نویس معاصر، تاریخچه‌ی این عمارت چنین گزارش‌شده است: در سه ماه تابستان ۱۳۳۳ سرلشگر زاهدی باغ و کاخ قیطریه را برای اقامتگاه خود انتخاب نمود این کاخ که یادگار میرزاعلی اصغر اتابک و آخرین اقامتگاه او بود، در این زمان متعلق به «افتخار اعظم مسعود»(دختر اتابک و همسر اکبر میرزا مسعودصارم الدوله) بود.

در این فیلم گفته می‌شود که از اهداف ساخته‌شدنش پایان دادن به شایعات و گمانه پردازی‌های است که این عمارت را متعلق به امیرکبیر می‌دانسته و اشاره می‌کند که امیرکبیر هرگز در قیطریه سکونت نداشته است بلکه قزل‌قلعه متعلق به او بوده است و زمانی که این بنا ساخته‌شده، سال‌ها از شهادت امیرکبیر گذشته بوده است.

ویژگی‌های محله‌ی قیطریه

بافت قیطریه به دودسته تقسیم می‌شود: بافت سنتی و دیگری بافت جدید. ساکنین بافت سنتی بومیان قدیم می‌باشند که از گذشته در این مکان سکونت داشته‌اند، اما ساکنین بافت جدید افرادی هستند که از نظر اقتصادی رشد پیداکرده و به این محل مهاجرت نموده‌اند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های قیطریه پارک قیطریه است. این پارک حدود ۱۲۲۶۰۶ مترمربع مساحت دارد و با درختانی درهم‌تنیده و فضای جنگلی به‌نوبه‌ی خود، در خنکی آب‌وهوای منطقه تأثیر بسیاری گذاشته است. این مکان یکی از زیباترین جاهایی است که بسیاری از گردشگران را به سمت خود می‌کشاند و از خصوصیات منحصربه‌فرد زیست‌محیطی این منطقه به‌حساب می‌آید همچنین محل مناسبی برای ورزش‌های سبک و مکان امنی برای پرندگان می‌باشد. این بوستان طراحی آزاد بانظم طبیعی دارد و خطوط طراحی در آن غیرمنظم و ارگانیک است. در این بوستان بازارچه‌ای وجود دارد که لوازم و صنایع‌دستی و زیورآلاتی که به‌وسیله هنرمندان به‌صورت دستی بافته می‌شود، عرضه می‌شوند. از امکانات فرهنگی این محله وجود یک کتابخانه‌ی عمومی است. البته عمارت داخل پارک قیطریه همان‌طور که گفته شد به فرهنگسرایی به نام «فرهنگسرای ملل» تبدیل‌شده است و فرصت مناسبی جهت آشنایی بیشتر هم‌وطنان با این آثار تاریخی و جذب گردشگران خارجی می‌باشد. این فرهنگسرا تحت نظارت شهرداری تهران است و دارای بخش‌های نگارخانه، گالری، کانون فرهنگ و زندگی و کتابخانه و سالن فرهنگ می‌باشد.

در محله‌ی قیطریه، تمامی مراکز آموزشی در مقاطع مختلف خصوصی بوده و مرکز آموزش دولتی وجود ندارد که این مورد خود می‌تواند از نقاط ضعف این محله به‌حساب آید. در این محدوده دو مرکز ورزشی یکی مجتمع ورزشی شهدای قیطریه و دیگری سالن ورزشی شهید بهشتی جهت تفریح و گذراندن وقت ساکنین وجود دارد. البته وجود بوستان‌های متعدد از دیگر مزایای این محله می‌باشد چراکه مکانی برای گسترش فعالیت‌های جمعی و ورزشی می‌باشد. امکانات درمانی محل شامل مجموعه‌ی درمانی نسیم قیطریه، درمانگاه سینا شمیران و درمانگاه شریعتی و وجود دو داروخانه می‌باشد. مراکز خرید و تجاری و تفریحی در این محله وجود ندارد. مراکز مذهبی شامل مسجد یزدی‌ها، مسجد ولی‌الله اعظم و حوزه‌ی علمیه‌ی قائم می‌باشد. در این محله تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مالی دارای شعبه هستند و در حال ارائه خدمت به مراجعین می‌باشند. از مراکز سیاسی در این محدوده می‌توان به سفارت فنلاند اشاره نمود. از ساختمان‌های عمومی این محله یک باب حمام است که در کنار مسجد جعفری از گذشته تاکنون وجود دارد.

دسترسی محله‌ی قیطریه

قیطریه به دلیل مجاورت با اتوبان صدر و نزدیکی با اتوبان چمران دسترسی خوبی به دیگر نقاط تهران را دارد. مهم‌ترین دسترسی به این منطقه ایستگاه مترو قیطریه است که رفت‌وآمد را به این محدوده تسهیل بخشیده است. خطوط اتوبوس‌رانی نیز در خیابان‌های این محله در حال تردد و ارائه‌ی خدمت به ساکنین می‌باشند.

قیمت ملک در قیطریه

محله‌ی قیطریه یکی از محله‌های مرفه نشین تهران می‌باشد. آب‌وهوای خوب و همچنین وجود بوستان قیطریه که یکی از وسیع‌ترین و زیباترین بوستان‌های ایرانی است خود سبب بالا رفتن قیمت ملک در این محل شده است. به‌عنوان‌مثال یک آپارتمان ۲۰۰ مترمربع که نوساز است و در نزدیکی بوستان قیطریه قرار دارد حدود ۷ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده، درحالی‌که آپارتمانی دیگر با ۱۱۰ مترمربع که دو سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و در فاصله‌ی دورتری از بوستان قیطریه می‌باشد حدود ۲ میلیارد و پانصد میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. همان‌طور که گفته شد در این محله در قسمت بافت سنتی خانه‌هایی مربوط به ساکنین اولیه محله وجود دارند که به‌عنوان خانه‌های کلنگی به فروش می‌رسند. یک‌خانه‌ی کلنگی ۵۰۷ متری ۲۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و خانه‌ی کلنگی دیگر که ۹۳۰ مترمربع است ۷۴ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

 

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید