نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: شهرک نفت و شهرک گل‌ها

ارسال شده توسط Behsaazeh در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸
| 0
ناحیه‌ی شش شهرداری منطقه‌ی یک تهران با مساحت ۳۱۴ هکتار و جمعیت ۴۵۰۰۰ از شمال به ارتفاعات دارآباد، از شرق به شهرک شهید محلاتی، از جنوب به بلوار ارتش و از غرب به میدان ارتش و بزرگراه امام علی منتهی می‌شود و شامل شهرک نفت و شهرک گل‌ها می‌باشد. بر اساس مطالعات و بررسی‌های وزارت مسکن و شهرسازی، سرانه‌ی متعارف و قابل‌قبول فضاهای سبز شهری در شهرهای ایران بین ۷ تا ۱۲ مترمربع می‌باشد که در مقایسه با شاخص تعیین‌شده از سوی محیط‌زیست سازمان ملل متحد (۲۰ تا ۲۵ مترمربع برای هر نفر) رقم کمتری است. سرانه‌ی فضای سبز ناحیه با توجه به مستندات شهرداری منطقه یک، حدود ۲۳٫۵۳ مترمربع به ازای هر نفر است؛ بنابراین این ناحیه در سطح تهران، دارای بالاترین سرانه‌ی فضای سبز بوده و تقریباً ۲ برابر استاندارد جهانی می‌باشد. این فضای سبز حدوداً ۱۰۵ هکتار است و پوشش گیاهی غالب ناحیه از نوع سرو بوده که با توجه به سرمای محدوده و کمبود منابع آبی و نیاز آبی کم این گیاه، بسیار مناسب می‌باشد.

شهرک نفت

درگذشته بیشتر اراضی این محل زراعی بوده و عمده محصول آن باقالی بوده است. دکتر اقبال مدیرعامل سابق شرکت نفت در دوران پهلوی این زمین‌ها را برای مدیران شرکت نفت خریداری نمود. بنیان‌گذار این شهرک، شرکت نفت بوده که از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ شمسی ساخت آن به طول انجامید و از سال ۱۳۶۴ به بعد کارکنان شرکت نفت شروع به سکونت کردند. محدوده‌ی این شهرک از ابتدا تغییر خاصی نکرده است. از جنوب به خیابان نخل، از شمال به خیابان کیش (انتهای آبادان)، از شرق به محلاتی و از غرب به شهرک دانشگاه محدود می‌شود. در حال حاضر به دلیل ممنوعیت ساخت‌وساز در ارتفاعات بالای ۱۶۰۰ متر دیگر این شهرک جایی برای رشد ندارد. از محله‌های مهم شهرک نفت البرز، صدف، اقدسیه و آفتاب می‌باشد. بعد از انقلاب این اراضی به ۶۰۰ قطعه مسکونی تفکیک شد و از آن زمان به بعد به‌سرعت ساخت‌وساز در این مکان انجام شد. تعاونی وزارت نفت و تعاونی پالایشگاه تهران از مؤسسات مهم در شکل‌گیری و واگذاری این زمین‌ها بوده‌اند. لازم به ذکر است یک‌رشته قنات دارای آب در داخل شهرک می‌باشد که از زیر بلوار کنگان به سمت ازگل می‌رود.

 ویژگی‌های شهرک نفت

این شهرک دارای امکانات آموزشی همچون دانشگاه پیام نور، امکانات درمانی مانند بیمارستان ۵۰۵ ارتش، بیمارستان محک (اولین بیمارستان کودکان سرطانی)، بیمارستان مسیح دانشوری، درمانگاه سیدالشهدا، مرکز دندان‌پزشکی مینی‌سیتی، درمانگاه قدر و درمانگاه شهرک البرز می‌باشد. امکانات تفریحی مانند پیست دوچرخه‌سواری، باشگاه ورزشی سرداران شهید شمیرانات، زمین چمن شهرک نفت، باشگاه ورزشی ایلیا، استخر آتش‌نشانی، مجموعه‌ی ورزشی سرای محله‌ی شهرک نفت می‌باشد. سازمان نشر و چاپ وزارت امور خارجه و سالن دیپلمات وزارت امور خارجه نیز در این منطقه قرار دارند. همچنین یک میدان تره‌بار توسط شهرداری ناحیه جهت رفاه حال ساکنین احداث‌شده است. این ناحیه دارای ۳۲ بوستان که مهم‌ترین آن‌ها بوستان البرز، بوستان مهرگان، بوستان کیش، بوستان امین، بوستان کنگان، بوستان نفت و بوستان لاوان، همچنین ۵ مسجد ۲ حسینیه می‌باشد. مرکز خرید نخل و مرکز خرید مروارید مهم‌ترین مراکز خرید و تجاری این شهرک هستند. این شهرک دارای همچنین دارای مرکز بهزیستی و نگهداری سالمندان نیز می‌باشد.

 قشربندی اجتماعی افراد ساکن، وابسته به شغل‌هایشان است که در این شهرک کارمندان صنایع دفاع شهرداری، کارخانه‌ی سیمان (شهرک البرز) ساکنان آن را تشکیل می‌دهند. این محله به دلیل کوهپایه بودن چشم‌انداز ویژه و منحصربه‌فردی دارد. جهت باد شب‌ها از شمال به سمت جنوب است که این خود هوای پاک و مطبوعی برای ساکنین این شهرک به دنبال دارد. شهرک نفت یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران است که خود مهم‌ترین دلیل بالا بودن قیمت ملک می‌باشد.

این محله به دلیل داشتن موقعیت جغرافیای مناسب و آب‌وهوای مطلوب می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای ساختن تفرج‌گاه‌های متنوع و پارک کوهستانی و جنگلی و همچنین مکانی برای ورزش‌های زمستانی باشد.

دسترسی‌های شهرک نفت

برای دسترسی به این شهرک می‌توان از خروجی شمالی بزرگراه امام علی که به این محله منتهی می‌شود، استفاده نمود همچنین بزرگراه شهید همت، شهید بابایی، شهید صیاد شیرازی و شهید آیت ا.. صدر نیز دسترسی‌های مناسبی برای رفت‌وآمد به این شهرک می‌باشند. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه قائم خط ۳ مترو تهران است. شهرک نفت در شمال شرقی تهران واقع‌شده و از نظر دسترسی چه با خودروی شخصی و چه با وسایل حمل‌ونقل عمومی، انتخاب‌های آسانی را به همراه دارد.

شهرک گل‌ها- دانشگاه

محله‌ی شهرک گل‌ها یکی از جدیدترین محله‌های منطقه‌ی یک شهرداری تهران می‌باشد و تاریخچه‌ی بارزی ندارد. این محله، از محله‌ی گل‌ها و دانشگاه تشکیل‌شده است. این شهرک از شمال به بیمارستان ارتش و خیابان صحرایی شرقی، از جنوب به اتوبان ارتش، از شرق به شهرک نفت و دیوار غربی دانشگاه پیام نور و از غرب به اتوبان امام علی محدود می‌شود.

پروژه‌ی این شهرک در سال ۱۳۶۱ شمسی شروع به ساخت شد و یک سال بعد ساکنین آن مستقر شدند. از خیابان‌های اصلی این محله می‌توان به خیابان گلزار اول شرقی، خیابان احمدلو و خیابان دانشگاه اشاره کرد.

لازم به ذکر است این دو محله، زیرمجموعه‌ی محله‌ی مینی‌سیتی می‌باشند. درواقع مینی‌سیتی شامل شهرک‌های نفت، گل‌ها، یاس، صدف، لاله، کوثر و آتی‌ساز می‌باشد. وجه‌تسمیه این محله این است که اولین شهربازی تهران درآن‌جا احداث‌شده بود که چند سال پیش به‌منظور احداث ایستگاه مترو تخریب شد. به علت مجاورت بودن با رشته‌کوه البرز و وزش باد‌های شمالی، معمولاً زمستان‌های این محله سردتر از نقاط دیگر منطقه یک تهران می‌باشد. در قسمت‌هایی از این محله‌ی گل‌ها زمین‌های بدون کاربری و بایر به چشم می‌خورد که می‌تواند با توجه به نیازهای ساکنین مکان‌سنجی شده و بهره‌برداری لازم در جهت تفریحی، تجاری و ورزشی انجام‌شده و به دنبال آن نیز اشتغال‌زایی ایجاد شود.

قیمت ملک در شهرک نفت و شهرک گل‌ها

شهرک نفت و شهرک گل‌ها محله‌هایی هستند که جمعیت آن‌ها رو به رشد است و خوش آب‌وهوا بودن این مکان‌ها متقاضی سکونت و سرمایه‌گذاری و ساخت ساز را به دنبال دارد. چراکه گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به آب‌وهوای کوهپایه‌ای است و این خود دلیل بالا بودن قیمت این محله نسبت به مناطق جنوب و مرکز تهران می‌باشد. البته در این منطقه خانه‌های کلنگی زیادی نیز وجود دارد که به‌نوبه‌ی خود متقاضیان زیادی جهت ساخت‌وساز به را دنبال دارد. به‌طور مثال قیمت یک آپارتمان ۱۲۰ متری ۱۲ سال ساخت در گل‌ها هر مترمربع ۱۳ میلیون تومان و در همان مکان یک‌خانه کلنگی با متراژ ۲۰۰ مترمربع ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. این در حالی است که یک آپارتمان نوساز ۱۰۰ متری با تمام امکانات امروزی و به‌اصطلاح لاکچری از قرار متری ۲۵ میلیون تومان می‌باشد.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید