نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: شهید محلاتی و سوهانک

ارسال شده توسط Behsaazeh در فروردین ۲۸, ۱۳۹۸
| 0
ناحیه‌ی ۱۰ در شمال شرقی منطقه یک شهرداری تهران واقع‌شده است. از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب به بزرگراه ارتش، از شرق به جاده‌ی لشکرک و از غرب به شهرک نفت محدود می‌شود. مساحت کلی ناحیه ۵۰۶٫۰۴۲ هکتار است و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای ۵۰۳۹۲ نفر جمعیت می‌باشد.
این ناحیه دارای دو محله است یکی محله‌ی شهرک شهید محلاتی و قائم (عج) و دیگری محله‌ی سوهانک می‌باشد.
در این مقاله به هویت تاریخی این دو محله پرداخته‌شده، سپس نقاط ضعف و قوت آن‌ها جهت سکونت و سرمایه‌گذاری و ساخت‌وساز بیان می‌شود.

شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم (عج)

شهرک محلاتی در گذشته «مشرق الاذکار» بهاییان بوده و جای بسیار خوش آب و هوایی است در شمال شرقی تهران. بهاییان در ارتفاعات نزدیک به آنجا به جانِ ناصرالدین‌شاه سوءقصد کرده و بعد آنجا را به‌عنوان مشهد انتخاب نمودند و اراضی اطراف را خریده و یا تصرف نموده‌اند. این منطقه حدود بیست چشمه و قنات دارد. تمامی اراضی آن به‌صورت یک باغ بزرگ بوده که دور تا دور آن حصار کشیده شده بود و به شخصی بهایی تعلق داشت که به دنبال انقلاب اسلامی و خروج وی از ایران، جزء اراضی بنیاد مستضعفان گردید و به دستور امام (ره) این باغ بزرگ، از بنیاد مستضعفان گرفته شد و به سپاه پاسداران تعلق گرفت. به همین دلیل بیشتر ساکنین این شهرک را افراد وابسته به سپاه پاسداران و خانواده‌های شهدا و جانبازان تشکیل می‌دهند. درواقع تا فاز ۲ همه سپاهی و از فاز ۳ به بعد تقریباً همه‌ی املاک را افراد غیر سپاهی خریداری کرده‌اند.

شهرک قائم در مجاورت شهرک شهید محلاتی و سوهانک قرار دارد. اکثر افراد ساکن این شهرک نیز نظامی و ارتشی هستند که از طریق تعاونی ارتش صاحب ملکشان شده‌اند. شهرک، دارای دو فاز است و در ارتفاع نسبتاً بالای از سطح زمین قرار دارد و از آب‌وهوای بسیار مطلوبی برخوردار است. همچنین سران ارتشی و نظامی برجسته‌ای در این شهرک ساکن می‌باشند که خود باعث منحصربه‌فرد شدن این محله شده است.

دسترسی‌های محله‌های شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم (عج)

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه قائم خط ۳ است همچنین خطوط ۲۱۶، ۲۱۷، ۲۲۰، ۲۹۸، ۳۰۱ ازجمله خطوط اتوبوس‌رانی شهری برای رسیدن به این دو شهرک می‌باشند.

نقاط قوت محله‌های شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم (عج)

بافت انسانی این محله به دلیل ویژگی‌های ساکنین آن، بافتی مذهبی می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکانی شهرک شهید محلاتی و قائم، طبیعت اطراف آن بسیار زیبا و دل‌انگیز می‌باشد و بوستان‌های کوچک و بزرگی را درون خود جای‌داده است که شمار آن‌ها به ۳۶ می‌رسد، مانند بوستان کنگان و بوستان مهرگان که گردشگران زیادی روزانه از این مکان‌ها دیدن می‌کنند. دو بازار میوه و تره‌بار نیز توسط شهرداری در این ناحیه احداث‌شده است. وجود مراکز خرید متعدد سبب سهولت در پاسخ به نیاز ساکنین می‌باشد. از مهم‌ترین نقاط این محله، مقبره الشهداست که موردتوجه بسیاری از ساکنین محله می‌باشد. یکی از زیبایی‌های شهرک محلاتی خانه‌ی گل «کونیکا» دانست که علاوه بر عرضه گل و نهال و … منظره‌ی چشم‌گیر آن می‌تواند برای تغییر روحیه گردشگران کافی باشد. این محله دارای ۱۱ مجتمع ورزشی می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها مجموعه ورزشی الزهرا، مجموعه ورزشی شهید محلاتی، کانون فرهنگی ورزشی بسیج امیرالمؤمنین، استخر سونای ابریشم، ورزشگاه قائم و مجموعه‌ی ورزشی یاس می‌باشند. مراکز درمانی همچون درمانگاه الزهرا و درمانگاه قائم نیازهای درمانی ساکنین را برطرف می‌کند. همچنین این ناحیه دارای ۲۱ مدرسه، ۹ مسجد و ۲ حسینیه می‌باشد.

نقاط ضعف محله‌های شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم (عج)

از نقاط ضعف این ناحیه، مشکل واگذاری سند مِلک است. درواقع چون این املاک از طریق تعاونی به متقاضیان واگذارشده است، سند مشخصی برای صاحبان خود به همراه ندارد. زمین‌های بایر زیادی نیز در اطراف محیط‌های مسکونی قرار دارد که می‌توان با توجه به نیازهای محله از آن‌ها بهره‌برداری کرد و در کنار آن ایجاد فرصت‌های شغلی نمود.

قیمت ملک در محله‌های شهرک شهید محلاتی و شهرک قائم (عج)

در شهرک محلاتی به دلیل ویژگی‌های گفته‌شده قیمت ملک بسیار متغیر است. به‌عنوان‌مثال یک آپارتمان ۱۰۰ متری ۱۵ سال ساخت متری ۸ میلیون تومان می‌باشد در صورتیکه یک آپارتمان ۱۳۲ مترمربع نوساز متری ۲۰ میلیون ۴۵۵ هزار و کل بنا ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین قیمت یک خانه‌ی کلنگی با متراژ ۴۷۵ مترمربع ۱۴ میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان برآورد شده است.

 

سوهانک

منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» آورده است: دهکده‌ی سوهانک در ده کیلومتری شرقی امامزاده صالح تجریش و یک کیلومتری شمال جاده لشکرک است. در دامنه‌ی کوه قرار دارد و آبش از چهار رشته قنات و محصولاتش، غلات و میوه خصوصاً زردآلو است. ارتفاع دهکده از سطح دریا ۱۷۸۵ متر می‌باشد. حدود سوهانک چنین معرفی‌شده است: «سوهانک از جنوب به جاده‌ی تجریش به قوچک و از شمال به رشته‌ی توچال و از شرق به شاه‌آباد و از غرب به گردنه‌ی قوچک محدود می‌شود.» دبستانی به نام «ارمغان» داشته که در آن ۱۳۹ نفر درس می‌خواندند. در سوهانک دو اصله درخت چنار قطور داخل مسجد سوهانک است و عمر آن‌ها حدود چهارصد سال می‌باشد. گفته‌شده اولین افرادی که به این منطقه آمده‌اند، اقوامی بودند که در زمان قاجارها از مازندران به این مکان مهاجرت می‌کنند و پس از ساکن شدن نام فامیلی خود را به سوهانی تغییر می‌دهند. مکان‌های دره پولاد وحش، باغ حدیقه، جهان‌بخش، بندتله هرز، بیدستان، باغ سردار، باغ فولادی، تنگ آخوره، تنگ فاطمی، باغ حمزه، چال استک، سوت بیشه، شاه پسند، شنکزار و یورد کریم همه جزو سوهانک به‌حساب می‌آمدند. جمعیت آنجا در سال ۱۳۴۲ شمسی حدود ۷۰۰ نفر بوده است.

دهکده‌ی سوهانک امروزه جزئی از مناطق تهران به‌حساب می‌آید. بسیاری از باغات سوهانک تخریب‌شده‌اند و به‌جای آن ساخت‌وسازهای مسکونی و غیرمسکونی انجام‌شده است. در حال حاضر شهرک محلاتی، شهرک نفت، شهرک قائم، شهرک ابوذر، شهرک لاله، شهرک کوثر و شهرک یاس همگی از سوهانک جداشده‌اند.

دسترسی‌های محله سوهانک

خطوط ۲۱۵، ۱۰۹، ۱۰۶، ۳۰۱ اتوبوس‌رانی تهران همگی در این منطقه در حال تردد و رساندن خدمات به ساکنین می‌باشند. همچنین بزرگراه ارتش و لشکرک نیز حمل‌ونقل را تسهیل بخشیده‌اند. ایستگاه قائم خط ۳ تهران نزدیک‌ترین ایستگاه به این ناحیه می‌باشد.

ویژگی‌های منطقه سوهانک

سوهانک تا سال‌های گذشته از امکانات رفاهی کمتری برخوردار بود ولی امروزه به دلیل گسترش شهرنشینی به سمت این محله تا حدودی آنچه برای رفاه ساکنین لازم است در این منطقه وجود دارد. این محله داری ۵ بوستان است که مهم‌ترین آن‌ها بوستان نیایش و پارک جنگلی سوهانک است. همچنین دارای ۵ مسجد یک حسینیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت و ۴ مدرسه می‌باشد. یک مجتمع خرید به نام پرنیان و یک میدان میوه و تره‌بار نیز دارد. در کل این منطقه تنها یک مرکز بهداشت به‌عنوان مرکز درمانی دارد و فقط یک مجموعه ورزشی بنام امام علی وجود دارد. لازم به ذکر است دو بانک صادرات و پاسارگاد تنها بانک‌های فعال در این منطقه هستند. با توجه به این محدودیت‌ها و وجود زمین‌های زیاد، این ناحیه پتانسیل مناسبی جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های ورزشی، درمانی، مراکز خرید و دیگر محدودیت‌های گفته‌شده را دارد.

قیمت ملک در محله سوهانک

سوهانک محله‌ای است که جمعیت آن رو به فزونی است و به دلیل خوش آب‌وهوا بودن متقاضی زیادی برای سرمایه‌گذاری و ساخت ساز را دارد. چراکه گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به آب‌وهوای کوهپایه‌ای است و این خود دلیل بالا بودن قیمت این محله نسبت به مناطق جنوب و مرکز تهران می‌باشد. البته در این منطقه خانه‌های کلنگی زیادی نیز وجود دارد که به‌نوبه‌ی خود متقاضیان زیادی جهت ساخت‌وساز به را دنبال دارد. به‌طور مثال قیمت یک آپارتمان ۴۵ متر ۵ سال ساخت در سوهانک ۹۰۰ میلیون تومان و یک ‌خانه کلنگی با متراژ ۱۴۰ متر ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید