نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: زعفرانیه

ارسال شده توسط Behsaazeh در خرداد ۲, ۱۳۹۸
| 0
شهرداری ناحیه‌ی دو منطقه‌ی یک تهران وسعتی در حدود ۸۵۵۰۳۸۷ مترمربع دارد و شامل شش محله می‌باشد: اوین، درکه، ولنجک، زعفرانیه، محمودیه و کوهسار. جمعیت این ناحیه حدود ۸۲۵۹۶ نفر می‌باشد و یکی از بزرگ‌ترین نواحی‌ ۲۳ گانه‌ی شهر تهران می‌باشد.

زعفرانیه

زعفرانیه درگذشته همان منطقه‌ی اسدآباد را شامل می‌شده است. منوچهر ستوده درباره‌ی این محدوده می‌گوید: اسدآباد ظاهراً به دست حسینعلی‌خان معیر الممالک آباد شده است. ظاهراً ظل السلطان پس از معیرالممالک صاحب اسدآباد شده است، از او به سید ابوالقاسم امام‌جمعه‌ی تهران منتقل گردیده است. در روزنامه‌ی خاطرات آورده شده «هنگامی‌که اسدآباد در دست امام‌جمعه بود، ناصرالدین‌شاه ۱۹ ذی‌الحجه ۱۳۰۳ قمری به اسدآباد خانه‌ی دخترش که ضیاالسلطنه- زن امام‌جمعه- است، تشریف برده‌اند.»

سلیمان بهبودی رئیس دفتر رضاشاه و از همراهان او در دوران سلطنتش درباره‌ی اسدآباد می‌نویسد: در غرب و جنوب سعدآباد مزرعه‌ای به نام اسدآباد وجود داشت که زمین‌های زراعتی آن تا نزدیک باغ فردوس می‌رسید و در بالای این زمین‌ها باغ و یک‌رشته قنات بود و چند خانواده‌ی زارع هم سکونت داشتند. موقعی که خیابان پهلوی از شهر به شمیران امتداد پیدا کرد، یک خیابان فرعی هم از ابتدای زمین‌های اسدآباد که مجاور و هم‌مرز باغ فردوس بود تا قسمت شمالی باغ سعدآباد یعنی تا تپه‌ی علی‌خان که امروز به نام «شهوند» است، امتداد یافت.

حاجی غلامحسین بذرافشان می‌گوید: اسدآباد را میرزا حسن امام‌جمعه‌ی تهران- پدر میرزا زین‌العابدین- آباد کرد. پس از فوتش، عیال دائمی او معروف به «خانم مردان» و ورثه‌ی قانونی او به دیگران فروختند.

منوچهر ستوده حدود اسدآباد را چنین معرفی می‌کند: از طرف شمال به آبریز کوه، از طرف جنوب به اراضی محمدیه که به دستور محمدشاه قاجار آباد شد، از طرف غرب به ولنجک و از طرف شرق به اراضی و سامان تجریش.

درباره وجه‌تسمیه آن چند روایت است: اول اینکه گفته می‌شود چون کاخ سعدآباد در این منطقه به رنگ زعفرانی بوده است، به‌تدریج توسط مردم زعفرانیه نام گرفت زیرا کسانی که می‌خواستند به این منطقه بروند نشانی دَرِ زعفرانی کاخ را که در آن زمان مشهورترین سازه‌ی منطقه بوده است را می‌دادند. ولی در جای دیگر گفته می‌شود که اراضی زعفرانیه‌ بخشوده‌ی محمدشاه قاجار به یکی از کنیزانش به نام «زعفران باجی» بوده است و به خاطر همین نام این منطقه زعفرانیه نامیده شده است. یک نظریه دیگر نیز درباره‌ی وجه‌تسمیه‌ی این منطقه وجود دارد و آن اینست‌که با کمک شوکت الملک پنجاه من پیاز زعفران در سعدآباد کاشتند که خوب به عمل آمد و این کِشت زعفران هم نزدیک خیابان زعفرانیه بود که کم‌کم این خیابان زعفرانیه نامیده شد. برای این سه وجه‌تسمیه سند استوار و معتبری وجود ندارد.

مانند دیگر محلات شمیران انقلاب اسلامی سبب شلوغ شدن محله و مهاجرت عده‌ای به این مکان شدند که اکثر آن را طایفه‌ی لرها تشکیل می‌دادند. در این محل یک باب حمام قدیمی، آب‌انبار و ۴ قنات وجود داشته است. معروف‌ترین باغ‌های این محله باغ زند کریمی، باغ خانم مروان، باغ حاجی کلاهی و باغ خیامی بوده است که آب‌وهوای بسیار مطلوبی به این منطقه بخشیده بود. اما با افزایش جمعیت باغ‌ها یکی پس از دیگری تخریب و جای آن را برج‌های مسکونی گرفتند. از این چند باغ تنها باغ خیام است که هنوز پابرجاست و هویت خود را حفظ کرده است.

ویژگی‌های محله‌ی زعفرانیه

محدوده‌ی کنونی محله‌ی زعفرانیه از این قرار است: از شمال ارتفاعات اسدآباد – شهرک شهید بهشتی، از جنوب خیابان مقدس اردبیلی- ابتدای ولیعصر، از غرب رودخانه‌ی ولنجک و از شرق خیابان ملکی، خیابان البرز کوه می‌باشد.

این محله از لحاظ تاریخی، سیاسی و فرهنگی و اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است. این محله یکی از محلات زیبای شمال شهر تهران می‌باشد و از پنج محله‌ی کوچک‌تر به‌ نام مقدس اردبیلی، آصف، اسدآباد، زال زر و پسیان تشکیل می‌شود. از تپه‌های مشرف‌به این محله می‌توان به ایستگاه اول تله‌کابین توچال رسید. خیابان‌های اصلی زعفرانیه شامل زعفرانیه (سرلشگر فلاحی)، آصف (اعجازی)، مهر (حسینی)، زال زر (حیدر مردانی)، ماکویی پور و اسدآباد هستند. برای نام‌گذاری خیابان‌های فرعی بیشتر از واژه‌های کوه استفاده‌شده است مانند البرز کوه، رام کوه، زرد کوه، فیروزکوه، شیرکوه، سپید کوه، کوه‌کن، بابا کوهی، کوه‌پیکر، کوه سفید و کوه‌دامن. روستای اسدآباد سکونتگاه قدیمی این منطقه بوده است که هنوز برخی خیابان‌های آن ساختار روستایی خود را حفظ کرده‌اند.

در این محدوده امکانات ورزش زیادی وجود دارد ازجمله آن‌ها ورزشگاه پیک شمیران، ورزشگاه زعفرانیه، ورزشگاه ستاره، ورزشگاه کاپ زعفرانیه، مجتمع آموزشی مهدوی، وجود دارد. تعداد بوستان‌های این منطقه ۶ عدد می‌باشد و ریحانه، ولنجک، کوهپایه، ارغوان، آصف و تندرستی نام دارند. این محدوده ازلحاظ سیاسی نیز در جایگاه معتبری می‌باشد چراکه سفارتخانه‌های آفریقای جنوبی، برزیل، یمن، ویتنام، غنا و بلاروس همگی در این محدوده مستقرشده‌اند. همچنین منزل بسیاری از سفیران در این محدوده می‌باشد. اراضی زعفرانیه شهرت و گرانی قیمت امروزش را مرهون مجاورت با مجموعه‌ی سعدآباد و آب‌وهوای خنک و لطیف شمیران و شهرت درختان چنارش دانست. درواقع این محله در کوهپایه‌ی داخلی البرز واقع‌شده است و از رود دره، جویبار، قنات، درختان کهن‌سال و باغ‌های زیبا بهره‌مند است.

اماکن مهم فرهنگی این منطقه تماشاگه زمان و فرهنگستان هنر می‌باشد. اماکن مهم آموزشی این منطقه دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و مجتمع آموزشی دخترانه‌ی شهید مهدوی است. اماکن مهم اداری این منطقه سازمان ملی نخبگان و فرمانداری شمیرانات و موسسه‌ی رویان است. مراکز بهداشتی و درمانی این منطقه شامل درمانگاه خیریه‌ی عمل، درمانگاه اسدآباد، مرکز اورژانس اجتماعی، داروخانه‌ی دکتر شهبازی و داروخانه‌ی دکتر نهرور است. این محله دارای سه مرکز خرید مهم به تام‌های مرکز خرید زعفرانیه، مرکز خرید پلازا و مرکز خرید بامیک زعفرانیه است.

از نقاط ضعف این محله معابر آن می‌باشد، این معابر وضعیت مناسبی ندارد و توجهی به بازسازی معابر نمی‌شود. ساخت‌وسازهای واقع در محل آسیب جدی به معابر وارد می‌کنند و بسیاری از سازنده‌ها برای یک تا دو سال پیاده‌روها را به نفع خود اشغال می‌کنند.

دسترسی های محله‌ی زعفرانیه

مهم‌ترین واصلی‌ترین راه دسترسی اهالی به کوچه‌های فرعی این محله گذر از خیابان زعفرانیه است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این منطقه، ایستگاه تجریش از خط یک مترو تهران می‌باشد. خطوط تاکسیرانی از میدان تجریش برای خیابان‌های آصف، اسدآباد و زال زر به‌صورت مسیرهای جداگانه در حال خدمات‌رسانی به اهالی این منطقه است. از طریق اتوبان چمران و خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی نیز می‌توان به این محله دسترسی داشت.

قیمت ملک در محله‌ی زعفرانیه

به دلایل ویژگی‌های ممتاز این محله که در بخش پیشین گفته شد، خانه‌های این منطقه از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند. بیشتر آپارتمان‌های این محدوده از امکانات مدرن اروپایی برخوردار هستند و اکثر آن‌ها علاوه بر امکانات عمومی دارای سونا و جکوزی نیز می‌باشند. بافت این محله به‌صورت آپارتمان‌های لوکس و نوساز می‌باشد. به‌عنوان‌مثال یک آپارتمان ۳۸۰ مترمربع و نوساز در این محدوده ۲۱ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. بیشتر آپارتمان‌های این محدوده با استفاده از فنّاوری‌های ضد زلزله ساخته‌شده‌اند. بعضی از آن‌ها حتی در واحدهای آپارتمانی خودداری استخر می‌باشند. یکی از این آپارتمان‌ها که چنین ویژگی‌هایی دارد و ۵۴۰ مترمربع می‌باشد و نوساز است، حدود ۳۵ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Persian -> Persian…
    • Create a new word list…
  • Copy

لیست ها را مقایسه کنید