نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: دارآباد

ارسال شده توسط Behsaazeh در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸
| 0
شهرداری ناحیه‌‌ی پنج، از نواحی حاشیه‌ای شهرداری منطقه‌ی یک تهران می‌باشد. مساحت آن ۴۴۷ هکتار است که جمعیتی بالغ‌بر ۲۴۳۳۹ نفر در این محدوده ساکن می‌باشند. موقعیت جغرافیای آن به این شرح است: از شمال به کوه‌های دارآباد و رحمان‌آباد، از غرب به خیابان پاسداران، شهید باهنر، از شرق به خیابان شهید هاشمی، شهید صمیع و از جنوب به اتوبان ارتش منتهی می‌شود. شهرداری ناحیه‌ی ۵ شامل دو محله می‌باشد یکی دارآباد و دیگری کاشانک. در مقاله‌های پیشین به بررسی محله آجودانیه که یکی از مهم‌ترین محله‌های کاشانک می‌باشد، به‌تفصیل سخن گفته شد. در این مقاله به شناخت محله‌ی دارآباد و ویژگی‌ها و معایب و مزایای آن پرداخته می‌شود.

دارآباد

دارآباد درگذشته یکی از روستاهای شمال تهران بوده است. منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» آورده است: «دارآباد در چهار کیلومتری شرقی امام‌زاده صالح، در دامنه و آبش از چشمه‌سار کوهستانی و از قنات و محصولش غلات و مختصری میوه و دارای ۳۶۷ تن سکنه است». در سال ۱۳۲۱ مظفرالدین شاه در این مکان قصری ساخت و از آن تاریخ نام این مکان «شاه‌آباد» شد ولی بعدها دوباره نام دارآباد جایگزین شاه‌آباد شد. گفته‌شده دلیل ساخت این قصر توصیه پزشکان فرانسوی بود که ساختن قصری درجای خوش آب و هوا را درمان بیماری سل مظفرالدین شاه می‌دانستند. یکی دیگر از بناهای قاجاری که در این مکان وجود دارد عمارت فخرالدوله است. در زمان رضاشاه با اضافه شدن چندین ساختمان به مجموعه‌ی کاخ، در سال ۱۳۱۶ در این مکان «بیمارستان مسئولین» ساخته شد. در این بیمارستان ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر پذیرش می‌شدند. امروزه دفتر بیمارستان مسیح دانشوری در این محدوده می‌باشد. نام این محله به علت وجود درختان زیاد، دارآباد گذاشته‌شده است. دار در زبان پهلوی به معنی درخت می‌باشد. بعد از انقلاب به دلیل افزایش جمعیت، بافت روستایی آن تا حد زیادی از بین رفت ولی در محله‌ی لارک دارآباد خانه‌هایی با بافت قدیمی وجود دارند.

امروزه این محله از شمال به کوه‌‌های دارآباد، از شرق به رودخانه‌ی دارآباد، از غرب به خشکچال و از جنوب به اقدسیه منتهی می‌شود. محله‌ی قدیم آن در شرق دارآباد قرار دارد و به آن کهنه دارآباد می‌گویند که ساکنان آن پیش‌تر در جنوب ازگل و شرق سوهانک سکونت داشتند و در پی خشک‌سالی به این مکان کوچ کردند. رشد جمعیت این محله، بیشتر به خاطر مهاجرت از خلخال و اردبیل و استان لرستان و جوشقان به دارآباد بوده است.

در جنوب دارآباد تپه‌ای باستانی به‌ نام «سیمین قلعه» وجود دارد که سفال‌های به‌دست‌آمده از آن مربوط به دوران ساسانی و پارت‌ها می‌باشد. همچنین دارآباد دارای دو رودخانه می‌باشد، یکی «دارآباد» و دیگری «کهنه دارآباد» که هردو در محلی به نام «سیر دورود پایین» به هم می‌رسند و رودخانه‌ی اصلی دارآباد را تشکیل می‌دهند. در واقع این رودخانه از رشته‌کوه‌های توچال و پیاز چال در شرق تهران سرچشمه می‌گیرد و بعد از آبیاری باغات دارآباد، لارک، ازگل و تعدادی کشتزار، از زیر پل و بزرگراه شهید بابایی عبور کرده و به مسیل باختر (رودخانه‌ی پیروزی) می‌ریزد.

ویژگی‌های دارآباد

محله‌ی دارآباد ۲٫۱ کیلومترمربع مساحت دارد. این محله، ییلاقی است و قدمتی بیش از ۲۵۰ سال دارد. ویژگی‌های جغرافیای خاص، این منطقه را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد. ازجمله این ویژگی‌ها، جاذبه‌های توریستی و گردشگری زیادی همچون موزه‌ی حیات‌وحش دارآباد، مسیر کوهنوردی با چشم‌اندازهای زیبا، دره‌ها و ارتفاعات متعدد، پوشش گیاهی متنوع، رودخانه‌ها، آبشار‌ها و چشمه‌سارهای پیرامون آن می‌باشد. آب‌وهوای آن بسیار خنک و دارای منابع آب فراوان می‌باشد که این دو خصوصیات بسیار برجسته‌ی این محدوده می‌باشند.

میدان دارآباد، میدان اصلی خیابان دارآباد است که ۱۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. خیابان اصلی دارآباد، شهید پور ابتهاج نامیده شده است. کوه‌های دارآباد که دو سوی این محدوده را در برگرفته‌اند درواقع رشته اصلی توچال می‌باشد که از دامنه‌ی شرقی آن تا قوچک ادامه پیدا می‌کنند. پارک قائدی‌ها اصلی‌ترین فضای سبز این ناحیه است. امکانات فرهنگی این محله شامل دو کتابخانه‌ که یکی کتابخانه‌ی پارک ساحلی و دیگری کتاب‌خانه‌ی مسجد امام جعفر صادق است. موزه‌ی حیات‌وحش نیز که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد، در این دسته قرار دارد. مراکز آموزشی شامل مدرسه‌ی پروین اعتصامی و مدرسه‌ی شهید پور ابتهاج می‌باشد. متأسفانه در این محله دبیرستان، مراکز پیش‌دانشگاهی و دانشگاه وجود ندارد.

پارک ساحلی و کوه‌های دارآباد مهم‌ترین مکان‌های تفریحی برای گردشگران و ساکنین می‌باشند. همچنین دارآباد دارای دو ورزشگاه است یکی ورزشگاه شهدای دارآباد و دیگری مجتمع ورزشی طاق کسری.

این محله دارای ۴ مسجد و یک حسینیه به نام حسینیه‌ی ملایری‌ها است. همچنین یک گلزار شهدا نیز در این محدوده وجود دارد. مهم‌ترین مرکز درمانی این محله، بیمارستان مسیح دانشوری است که در سال ۱۳۴۷ به دستور شاه برای درمان بیماران ریوی و سِل تأسیس شد. مرکز درمانی دیگری چون درمانگاه خیریه مسجد خاتم‌الانبیا نیز وجود دارد. همچنین دو داروخانه نیز از دیگر امکانات درمانی این محله می‌باشد. از نقاط ضعف این محله کمبود بانک و سرویس بهداشتی عمومی است. مهم‌ترین ویژگی این محله، آب‌وهوای ییلاقی آن است که داری قابلیت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی به‌خصوص در زمینه گردشگری است. این محله نیاز به امکاناتی همچون کیوسک‌های روزنامه‌فروشی، کیوسک‌های پلیس و نگهبانی برای امنیت منطقه است. وجود بافت قدیمی در شمال منطقه و عدم استحکام لازم بنا و نازیبایی‌های بصری آن از دیگر معایب این منطقه و از جهتی مزایا برای سرمایه گزاری مسکونی می‌باشد.

دسترسی‌های دارآباد

دارآباد با تمام ویژگی‌های خوب گفته‌شده دسترسی محدودی دارد؛ مانند دیگر محله‌های منطقه‌ی ‌یک شهرداری تهران، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این مکان، ایستگاه قائم و نوبنیاد است. البته در اوایل سال ۱۳۹۷ پروژه خیابان ۳۵ متری شهید افتخاری به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌ی شمال تهران آماده‌ی بهره‌برداری شد که با این اقدام محله‌ی دارآباد از بن‌بست خارج می‌شود. این خیابان حلقه‌ی اصلی اتصال بزرگراه شهید صیادی، امام علی و ارتش است که ۱۲۰۰ متر طول آن آماده‌سازی شده و با تملک سه ملک باقی‌مانده پروژه تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود. این خیابان علاوه بر جمع کنندگی ترافیک داخل محدوده‌ی محله‌ی دارآباد، ترافیک را با شرایط ایمن به بزرگراه شهید صیادی و امام علی انتقال می‌دهد.

قیمت ملک در دارآباد

همان‌گونه که در این مقاله گفته شد محله‌ی دارآباد دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد هم دارای قابلیت‌ها و فرصت‌های متعدد و نیز نقاط ضعف کمی می‌باشد. نقاط قوت آن تا حد زیادی عیوب را پوشانده و سبب شده که قیمت ملک این محدوده مانند دیگر محله‌های منطقه یک شهرداری تهران بالا باشد. خانه‌های این محله شامل آپارتمان‌ها و خانه‌های کلنگی می‌باشند. آپارتمان‌ها از متری ۱۵ میلیون تومان تا متری ۲۶ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. به‌عنوان‌مثال یک آپارتمان ۹۰ متری که ۶ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود در حالیکه یک خانه کلنگی با متراژ ۲۶۱ مترمربع، سه میلیارد و پانصد میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید