نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: حکمت

ارسال شده توسط Behsaazeh در خرداد ۲, ۱۳۹۸
| 0

ناحیه‌ی هشت شهرداری منطقه‌ی یک تهران با مساحت ۳۱۹ هکتار و جمعیت ۶۰۰۰۰ از شمال به دزاشیب، از شرق به فرمانیه، از جنوب به قیطریه و از غرب به تجریش منتهی می‌شود و شامل محله‌های چیذر و حکمت می‌باشد.

حکمت

محله‌ی حکمت درگذشته با محله‌ی دزاشیب (ناحیه ۸) یک محله بوده است. این محله یکی از قدیمی‌ترین محله‌های منطقه‌ی یک شهرداری تهران به شمار می‌آید. در موقع نام‌گذاری محلات، شورایاری‌ها، محله‌ی اصلی دزاشیب را حکمت و به اشتباه جوزستان و آبکوه را دزاشیب نامیدند. درواقع حکمت نام یکی از خیابان‌های دزاشیب بوده است. این محله دارای ۲ کیلومترمربع مساحت و حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد.
منوچهر ستوده در کتاب جغرافیای تاریخی شمیران محدوده‌ی دزاشیب را چنین معرفی می‌کند: «دزاشیب در یک کیلومتری مشرق تجریش است. از شمال به اراضی امام‌زاده قاسم و از جنوب به تپه گور (یا تپه گبر که گورستان زرتشتی می‌باشد)، از مشرق به جاده‌ی شمیران به تهران و از مغرب به اراضی چیذر و فرمانیه محدود می‌شود.» منوچهر ستوده درجایی دیگر تپه گور را همان منطقه‌ی ‌شمالی چیذر می‌داند.» آبادی چیذر دردامن تپه‌ای به همین نام بناشده است. بنا‌های تاریخی بالای تپه‌ی چیذر، ازجمله بناهای مذهبی زرتشتی بوده‌اند. « و همچنین می‌گوید: نام چیذر بر روی سنگ‌قبر امامزاده‌ها و دیگر قبور قدیمی، «شیزر» کنده‌شده است که این خود کلمه‌ی زرتشتی است.» این‌ها همه دلیل این است که درگذشته حکمت و دزاشیب یکی بوده‌اند. محدوده‌ی فعلی حکمت از شمال، خیابان دزاشیب- خیابان لواسانی و خیابان کامرانیه‌ی غربی، از جنوب خیابان قیطریه و خیابان شهید خراسانی، از شرق خیابان شهید براتی- خیابان نعمتی و خیابان لاله و از غرب به خیابان دکتر شریعتی محدود می‌شود.
وجه‌تسمیه این محل به خاطر سکونت حسینعلی خان حکمت ملقب به حشمت الممالک فرزند حیدرخان معظم الدوله در خیابان اصلی این محله بوده است. علی‌اصغر حکمت نخستین رئیس دانشگاه تهران، بنیان‌گذار کتابخانه‌ی ملی ایران، بنیان‌گذار نشریه‌ی فروغ ملت، وزیر امور خارجه‌ی پهلوی، ادیب، شاعر و نویسنده‌ و مترجم معاصر، فرزند او می‌باشد. بعد از پیروزی انقلاب حکمت به نام شهید براداران سلیمانی تغییر پیدا کرد.

ویژگی‌های محله‌ی حکمت

محله‌ی حکمت از شمال تا جنوب در مسیر رودخانه‌ای قرارگرفته که خود سبب هوای بسیار مطبوع این محله شده است. همچنین وجود چند رشته قنات ازجمله آب باغ معروف رزم‌آرا که در این محله قرار دارد، آب این محله را تأمین می‌نموده است. با گذشت زمان، علاوه بر آب‌وهوای مطلوب، وجود حوزه‌ی علمیه‌ی چیذر و امامزاده علی‌اکبر که در مجاورت این محله بودند سبب جذب مهاجرین لر و نهاوندی و افزایش جمعیت این محله گردیده‌اند. افزایش جمعیت سبب افزایش ساخت‌وساز و به دنبال آن عدم تجانس و ناهمگونی این بناها شده است. همچنین قسمت عمده‌ای از باغات و فضاهای سبز قدیمی از بین رفته و تراکم خودروها در معابر باریک، پرشیب و پرپیچ‌وخم سبب مشکلات زیادی برای ساکنین این محل شده است.
از جاذبه‌های تاریخی این محله می‌توان به یک گرمابه که امروزه متروکه است اشاره کرد. این محله داری یک تکیه قدیمی است که از گذشته تاکنون استوار مانده است (حدود ۴۰۰ سال). در خیابان بوعلی، جنب ورزشگاه قیطریه یک یخچال طبیعی است که «یخچال طبیعی محمدیه» نام دارد. به ارتفاع ۱۵ متر زیر زمین است و هنوز هم یخ تولید می‌کند. از باغات قدیمی بزرگ و مهم که در این محل قرار دارد می‌توان به باغ بزرگ سرلشگر گرزن که ملاک برجسته‌ی آن زمان بود همچنین باغ تیمسار رزم‌آرا و باغ سرهنگ فرتاش اشاره نمود.

امکانت فرهنگی مانند کتابخانه‌ی مسجد صاحب‌الامر، کتابخانه‌ی مسجد جعفری، دارالقرآن مسجد جعفری، انجمن خوشنویسان، موزه‌ی انجمن خوشنویسان، گالری انجمن خوشنویسان و گالری آقای یاسی همگی در این محله قرار دارند. درواقع عمارت و باغ علا السلطنه در اجاره‌ی انجمن خوشنویسان قرار دارد.
مساجد صاحب‌الامر، جعفری، علوی، المهدی، الائمه، ابوتراب، موسی جعفر، حاج شیخ علی، عمورمضان، مفتخر و سقاخانه و حسینیه‌ی دزاشیب همگی ازجمله اماکن مذهبی این محله هستند. در این حسینیه هیئتی وجود دارد به نام المهدی که در سال ۱۳۳۹ تأسیس‌شده و هنوز هم فعالیت دارد.
مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه آزاد در این محله قرار دارد و جزو امکانات آموزشی این محدوده به‌حساب می‌آید.
در این محدوده، مراکزی جهت ورزش و گذراندن اوقات فراغت در نظر گرفته‌شده است مانند ورزشگاه قیطریه، ورزشگاه برادران سلیمانی، سالن ورزشی شاپرک، مجموعه‌ی ورزشی شهید چمران، استخر شهید فهمیده، باشگاه ورزشی تن‌ور و استخر ریال.
امکانات درمانی در این محله شامل مرکز خدمات درمانی خیریه و دندانپزشکی امام علی، درمانگاه قیطریه، درمانگاه تخصصی داخلی سینا، خانه‌ی سلامت و داروخانه‌های اندیشه، پل رومی، آنیس، فروزان، فوژن می‌باشد. تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و مالی در این محله داری شعبات مختلفی می‌باشند. یک میدان میوه تره‌بار توسط شهرداری به نام تره‌بار حکمت وجود دارد. در این محله سفارتخانه‌ی قبرس و قرقیزستان نیز، مستقر هستند. این محله دارای بوستان‌های زیای است مانند بوستان آدینه، بوستان شهید براتی، بوستان طلیعه، بوستان باغ نظر و بوستان پیوند. مهم‌ترین مرکز خرید و تجاری این محله مجتمع تجاری «شمرون» نام دارد.
از بزرگان، مفاخر ادبی و مذهبی که در این محل سکونت داشتند سید حسن مدرس، علی اسفندیاری (نیما یوشیج)، استاد عبدالله انوار نویسنده و خط شناس کتب قدیمی، جلال آل احمد و همسرش سیمین دانشور می‌توان نام برد.

نقاط قوت محله‌ی حکمت

این محله به دلیل داشتن باغ‌های فراوان از گذشته تا کنون و وجود قنات‌های زنده و همچنین جریان داشتن چندین رودخانه و وجود یخچال طبیعی پتانسیل زیادی جهت جاذبه‌ی گردشگری در این محله وجود دارد. بافت سنتی اهالی این محله سبب پایین بودن بزه و کم بودن جمعیت معتادین شده است.
از نقاط ضعف این محدوده این است که جای برخی خدمات و امکانات اجتماعی مانند خانه‌ی پژوهشگران اجتماعی، خانه‌ی فرهنگ، خانه‌ی سالمندان، مرکز مشاوره‌ی ترک اعتیاد، مرکز نگهداری از کودکان کار، فرهنگسرا و این دسته اماکن خالی می‌باشد و لازم است برای این‌گونه مکان‌ها سرمایه گزاری شود.
ضعف دیگر محله این است که قطع بیش‌ازحد درختان کهن‌سال جهت ساخت‌وساز، هم‌بافت روستایی و تاریخی را تخریب نموده و هم سبب شکل‌گیری محله‌ای با ظاهری نامتجانس شده است و به دنبال آن آب‌وهوای محله لطافت طبیعی و پیشین خود را ازدست‌داده است.

دسترسی‌های محله‌ی حکمت

این محله از نظر دسترسی در وضعیت مناسبی قرار دارد. ایستگاه‌های تجریش و قیطریه از خطوط مترو تهران در نزدیکی این محله قرار دارند و همچنین توسط بلوار قیطریه می‌توان به بزرگراه صدر و از طریق بلوار صبا نیز به خیابان شریعتی راه پیداکرده و به دیگر نقاط تهران رفت‌وآمد نمود.

قیمت ملک در محله‌ی حکمت

محله‌ی حکمت یکی از محلات بالا شهر تهران می‌باشد و به همین دلیل قیمت خانه در این محله بالاتر از مرکز و جنوب تهران است. یک آپارتمان ۱۴۴ متری که ۱۳ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد دارای قیمتی حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است در حالیکه یک آپارتمان ۲۲۰ متری نوساز با تمام امکانات رفاهی و مدرن امروزی حدود ۱۰ میلیارد تومان است.
درواقع آپارتمان‌ها در این محدوده از متری ۱۸ میلیون تومان شروع و تا متری ۶۰ میلیون تومان متغیر است.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

 • Add to Phrasebook
  • No word lists for Persian -> Persian…
  • Create a new word list…
 • Copy
 • Add to Phrasebook
  • No word lists for Persian -> Persian…
  • Create a new word list…
 • Copy
 • Add to Phrasebook
  • No word lists for Persian -> Persian…
  • Create a new word list…
 • Copy

لیست ها را مقایسه کنید