نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: حصار‌بوعلی و فرمانیه

ارسال شده توسط Behsaazeh در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸
| 0

شهرداری ناحیه‌ی یک شهرداری منطقه‌ی یک تهران، با مساحت ۴۵۵ هکتار ۲۲۰۰۰ نفر را در خود جای‌داده است. ازلحاظ جغرافیایی از شمال به خیابان شهید باهنر، از غرب به خیابان‌های کامرانیه‌ی جنوبی (شهید پاشا ظهری) و کامرانیه‌ی شمالی (شهید علی بازدار)، از شرق به خیابان‌های لنگری و پاسداران و از جنوب به اتوبان آیت ا… صدر منتهی می‌گردد. شهرداری ناحیه‌ی یک، دارای دو محله به نام‌های حصار بوعلی و رستم‌آباد- فرمانیه می‌باشد. در این مقاله به شناخت این دو محله و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن پرداخته می‌شود.

پیشینه‌ی محله‌ی حصار بوعلی

منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» آورده است: حصار بوعلی را با سکون را تلفظ می‌کنند. این آبادی در جنوب دهکده‌ی نیاوران و مغرب باغ صاحبقرانیه است. قدمت این آبادی بر ما روشن نیست. اهالی، این دهکده را منسوب به ابوعلی سینای حکیم می‌دانند. محدوده‌ی آن درگذشته چنین است: از شمال به نیاوران، از مشرق به اراضی کاشانک و اراج، از مغرب به جوزستان و جماران. فاصله‌ی این دهکده تا تجریش سه کیلومتر می‌باشد. کوچه‌های معروف این دهکده در گذشته، کوچه‌ی «درآسیاب» و کوچه‌ی «ملک‌آباد» است. آب‌وهوای این دهکده نسبتاً خنک است و از طرف شمال و جنوب بادهای منظمی بر این آبادی می‌وزد. زمین‌های معروف ده که نامی دارند و به نام مالکان آن‌ها خوانده‌نشده است، زمین شش گریه، زمین نه گریه، زمین حاجی و زمین خانم است. باغ‌های معروف محل، باغ صاحبقرانیه، باغ عزیز خان و باغ شیخ‌الاسلام مهماندوست است. امروزه باغ عزیز خان به فرهنگسرای نیاوران تبدیل‌شده است. از نهر و جوی‌های بنام حصار بوعلی، نهر «لاش‌کِش» می‌باشد. در حصار بوعلی نودوپنج خانوار سکونت دارند. (سال ۱۳۲۶ شمسی). از این نودوپنج خانوار، هشت خانوار آن خوش‌نشین هستند یعنی آب و ملکی از خود ندارند و از مردم آذربایجان هستند. غیر از طایفه‌ی قراگوزلو که به زبان ترکی سخن می‌گویند، سایر ساکنین به لهجه‌ی محلی شمیران گفتگو می‌کنند و شغل ایشان، صیفی‌کاری، کشاورزی، باغبانی، گله‌داری و کسب است. در سال ۱۳۲۶ شمسی زمین متری هشت‌ تا دوازده تومان معامله می‌شود. حصاربوعلی ملک کوه و علف چین و علف چر کوهستانی ندارد و فقط تپه شغالان مرتع گاو و گوسفند اهالی است. قنات‌های حصار بوعلی شامل قنات میرزاعلی، قنات ملک‌آباد و قنات باغ عزیزخان است. محصولات این دهکده جو، گندم، حبوبات، بنشن و صیفی‌جات است. صیفی قابل‌ذکر حصاربوعلی، توت‌فرنگی است. در این محدوده دو مسجد، دو گورستان، یک حمام، یک تکیه و یک مدرسه‌ی شش کلاسه‌ی کوروش دایر است. در زمان ناصرالدین‌شاه دو پزشک مشهور آن زمان به نام‌های میرزاعلی دکتر و حکیم طولوزان در این منطقه سکونت داشتند.

ویژگی‌های محله‌ی حصاربوعلی

این محله از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار است. رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های متعدد، همچنین مجتمع تجاری زیادی برای تامین نیاز خانواده‌ها وجود دارند. امکانات درمانی همچون بیمارستان فرمانیه و فرهنگیان باهنر نیازهای درمانی این محله را مرتفع می‌سازد. ازجمله آثار تاریخی این محله، تکیه‌ی حصاربوعلی است که حدود ۱۸۰ سال پیش در نخستین روزهای حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار به‌عنوان اولین تکیه شمیران ساخته‌شده است. معماری آن به سبک قاجار و داری نقاشی‌ دیواری‌های ارزشمندی است. همان‌طور که گفته شد این محله دارای قنات‌های زیادی در گذشته بوده است ولی امروزه تنها قنات میرزاعلی در شرق و قنات تکیه آقا در غرب هنوز فعال هستند.

دسترسی های محله‌ی حصاربوعلی

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به حصاربوعلی، ایستگاه نوبنیاد است. وضعیت حصاربوعلی از نظر دسترسی برای خودروهای شخصی مطلوب است چنانچه می‌توان از طریق بلوارهای کامرانیه و پاسداران به بزرگراه صدر و از طریق این بزرگراه به دیگر نقاط تهران دسترسی داشت. همچنین خطوط اتوبوس‌رانی در این محدوده برای خدمت به ساکنین در حال تردد هستند.

پیشینه‌ی محله‌ی فرمانیه

این منطقه به مرکزیت خیابان فرمانیه، از شمال با خیابان شهید لواسانی، از شرق با پاسداران و اقدسیه، از غرب به کامرانیه (شهید ظهیری) و از جنوب به میدان نوبنیاد و چیذر محدود می‌شود. منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» می‌گوید: دهکده‌ی رستم‌آباد (فرمانیه) در چهار کیلومتری جنوب شرقی امام‌زاده صالح قرارداد. این دهکده، در دامنه و سردسیر و آبش از دو رشته قنات است. محصولاتش غله و میوه است. در شمال این منطقه باغ فرمانیه واقع است که قنات مخصوص دارد و ملکیت آن به سفارت ایتالیاست و محل تابستانی آن سفارتخانه است. این محله به دو قسمت رستم‌آباد بالا و رستم‌آباد پایین تقسیم می‌شود. ۴ مسجد دارد که مهم‌ترین آن‌ها مسجد حاج اسماعیل و مسجد جامع می‌باشد. دو دبستان نیز دارد که مهم‌ترینش دبستان نادر افشار است. باغ و عمارت عزت الدوله خواهر ناصرالدین‌شاه، باغ و منزل مشیرالدوله که فرمان مشروطیت در این باغ صادر شد، باغ معتمدالملک، باغ امین خلوت، خانه‌ی امین السلطان، منزل امین الملک، همگی در این محدوده قرار دارند.

 منطقه‌ی فرمانیه در گذشته به خانواده‌ی فرمانفرمائیان، خانواده‌ی ثروتمند و پرنفوذ ایرانی تعلق داشته است. دکتر مصدق خواهرزاده‌ی عبدالحسین فرمانفرما (شاهزاده قاجار و نخست‌وزیر ایران در دوران احمدشاه) بود.

ویژگی‌های محله‌ی فرمانیه

این محله دارای مکان‌های شاخصی همچون سفارت ایتالیاست که این ملک جزو املاک عبدالحسین فرمانفرما بود که به فرزند ارشد او رسید او که به ولخرجی معروف بود این مکان را به سفارت ایتالیا فروخت. بانک سپه جزو قدیمی‌ترین بانک‌های این محله است که در سال ۱۳۶۷ دایر گردیده است. همچنین این محدوده دارای فضای سبز وسیعی است. بوستان صدر، بوستان دیباجی، بوستان نارنجستان یکم و چهارم، بوستان رُز از جمله بوستان‌های این منطقه می‌باشند. عدم وجود کتابخانه از نقاط ضعف این محله است. همچنین اکثر مراکز آموزشی خصوصی بوده و هزینه‌ی گزافی را به ساکنین این محله تحمیل می‌کنند. این محله به دلیل وجود سفارت‌های زیاد از جایگاه ویژه‌ی سیاسی برخوردار است و از امنیت بالاتری نسبت به دیگر مناطق برخوردار است. این منطقه دارای آب‌وهوای مطلوبی است. برج آسمان و برج دوقلو از مهم‌ترین برج‌های این منطقه می‌باشند. مراکز خرید آرتمیس، برند سنتر و پارک سنتر از جمله مهم‌ترین مراکز خرید این محله هستند. ساختمان مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مرکز فیزیک نظری، مرکز ریاضیات سپاه پاسداران، مرکز پژوهش وزارت دفاع، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری تهران همگی از جمله مکان‌های ویژه‌ی این ناحیه می‌باشند.

دسترسی های محله‌ی فرمانیه

مانند محله حصار بوعلی، ایستگاه نوبنیاد، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو این محله است. خطوط اتوبوس‌رانی خط ۱۰۶، ۲۱۷،۲۲۰ در این محدوده در حال تردد و خدمت‌رسانی به ساکنین می‌باشند.

قیمت ملک در حصار بوعلی و فرمانیه

این محدوده یکی از محله‌های اصیل و لاکچری تهران است. قیمت خانه‌ها در این منطقه نسبت به دیگر مناطق تهران بالاتر است. آپارتمان‌های نوساز و مدرن با به بروزترین امکانات رفاهی و بهترین متریال که قیمت‌های بسیار بالایی دارند هر روزه در این محدوده ساخته می‌شوند. خانه‌های این منطقه شامل آپارتمان، پنت‌هاس و خانه‌های کلنگی و قیمت‌های متنوع می‌باشند. به‌عنوان‌مثال یک‌خانه‌ی کلنگی با متراژ ۵۰۰ مترمربع ۲۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود و یک پنت هاوس با تمامی امکانات مدرن و ۵۵۰ مترمربع ۳۳ میلیارد تومان و یک آپارتمان معمولی و شیک با ۷۰ مترمربع و نوساز ۴ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

لیست ها را مقایسه کنید