نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: اقدسیه

ارسال شده توسط Behsaazeh در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸
| 0
اقدسیه یکی از محله‌های شمال تهران است که در ناحیه‌ی ۵ از شهرداری منطقه‌ی یک تهران می‌باشد و جزو کاشانک محسوب می‌شود. خیابان‌ اقدسیه (موحد دانش) از میدان اقدسیه (شهدای ارتش) در شرق آغازشده، آجودانیه را قطع کرده و به تقاطع پاسداران در غرب می‌رسد. خیابان‌های مهم این محدوده شامل سپند، فیروزبخش، امیربهادر، گلستان شمالی (قاسمی) می‌باشد.

منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» آورده است: «قنات و اراضی اقدسیه سابقاً حصارملا خوانده می‌شد. ناصرالدین‌شاه این اراضی را به باغی تبدیل کرد و عماراتی در آن ساخت و به نام یکی از کنیزان خود، امینه‌اقدس (اقدس الدوله)، اقدسیه نامید. نام قبلی اقدس الدوله، زبیده بود. او به‌تدریج مورد اعتماد شاه قرار گرفت تا جایی که خزانه‌ی جواهرات به او سپرده شد و لقب «امینه» به او اختصاص یافت و زمین‌های اقدسیه به او واگذار شد. این زن بعدها به دلایل نامعلومی کور شد. عمارت کلاه‌فرنگی وسط باغ، متعلق به فرمانده‌ی دانشکده‌ی افسری است. در زیر قلعه قدیمی، ساختمان بهداری است. استخر بزرگی نیز در این باغ برای شنا ساخته‌شده که نزدیک آن جایگاهی برای محمدرضا پهلوی ساخته بودند. در جنوب این محل آسایشگاه است و درِ ورودیِ اقدسیه، جنوبی است. در قسمت غربی اراضی اقدسیه، انبار مهمات زیرزمینی به‌صورت زاغه وجود دارد که در طول سالیان به‌وسیله‌ی سربازان از این محل نگهداری می‌شده است».

حجت البلاغی درباره‌ی اقدسیه می‌نویسد: «در شش کیلومتری شرقی امامزاده صالح است دارای ۷۰ تن سکنه. آب‌وهوایش خوب است و محل اردوگاه تابستانی دانشکده‌ی افسری است. باغ اقدسیه در مشرق قصر صاحبقرانیه‌ی نیاوران است و آن از بناهای ناصرالدین‌شاه قاجار است. نام قبل آن حصار ملا بوده و شاه مزبور آن را به نام اقدس الدوله یکی از زنان خود «اقدسیه» نامیده است».

اراضی اقدسیه را ظهیرالدوله به ناصرالدین‌شاه اهدا کرد. این باغ بعداً به محمدحسن میرزا داده شد. در زمان رضاشاه به دانشکده‌ی افسری اختصاص داده شد. تا اوایل دوره‌ی پهلوی دوم، عمده زمین‌های این محله یا به کشاورزی اختصاص داشت یا بایر بود. این محله از گذشته به دلیل وجود زمین‌های کشاورزی و آب‌وهوای مطلوب همواره موردتوجه اشراف قاجار بود. رونق این محدوده، از زمان سکونت اشراف به وجود آمد و بعد از آن سرعت ساخت‌وساز رو به فزونی گرفت و کم‌کم دیگر اثری از زمین‌های کشاورزی در این منطقه باقی نماند.

ویژگی‌های محله اقدسیه

اقدسیه، محله‌ی لوکس و شمالی تهران است و طبیعتاً این محله و همسایگانش ازنظر امکانات در سطح قابل قبولی قرار دارند. بیمارستان چمران و نیکان به‌عنوان دو مرکز درمانی مجهز و بزرگ، مجمع خیرین سلامت، مجموعه ورزشی رویال اقدسیه، باشگاه نوبنیاد با فضای سبز وسیع، مجتمع تجاری اقدسیه به‌عنوان مرکز خرید جواهرات و همچنین نمایندگی برندهای مختلف پوشاک و کفش معتبر در این محله قرار دارند. رستوران و کافی‌شاپ‌های متعددی در این منطقه هستند. تراکم جمعیت و وجود مراکز متعدد تجاری موجود در این محله، سبب شده اقدسیه امروزی به‌طور مستمر با معضل ترافیک در معابر اصلی مواجه باشد. البته عدم محدوده‌ی ترافیک خود از مزایای این منطقه به‌حساب می‌آید. سرانه‌ی فضای سبز در این منطقه مطلوب است و چندین پارک و بوستان در این محله قرار دارند که خو سبب هوای مطلوب و دل‌انگیز این منطقه می‌باشد. البته ناگفته نماند که با ماشین از اقدسیه تا میدان تجریش و تمامی اماکن دیدنی و فرهنگی شمال تهران ازجمله باغ فردوس و موزه سینما، موزه‌ی تماشاگه زمان، خانه‌ی دکتر حسابی و… راه چندانی نیست. در این محدوده مراکز مهمی مانند پادگان اقدسیه، مجمع مجالس آسیایی، ساختمان اکو، چندین سفارت‌خانه که محل سکونت سفرای کشورهای مختلف می‌باشد و نیز دایره المعارف بزرگ اسلامی و باشگاه بانک ملی می‌توان قرار دارند. مهم‌ترین مراکز تفریحی این منطقه، مراکز خرید آن می‌باشد. مراکز خرید الماس شرق و بورس طلافروشی نیز در این محدوده قرار دارند. آپارتمان‌‌های اقدسیه اغلب شیک و نوساز هستند و بیشتر آن‌ها از امکاناتی مانند استخر، سونا، جکوزی، روف گاردن، سالن ورزشی، سرایداری و لابی برخوردارند. بعد از ساختمان‌ها و برج‌های لوکس در خیابان اصلی اقدسیه، کوچه‌باغ‌هایی وجود دارند که به خیابان صحرای غربی می‌رسند. در کوچه‌باغ‌ها، جاده‌ای آسفالتی و به شکل تپه وجود دارد که به دهکده‌ی اقدسیه می‌رسد. دهکده‌ی اقدسیه با خانه‌هایی یک طبقه و دیوا‌رهای آجری و کاه‌گلی تنها میراث باقی‌مانده از گذشته می‌باشند. این دهکده درگذشته محل سکونت خدمه‌ی باغ اقدسیه بوده است. جالب‌ترین منظره‌‌ی این منطقه همین مورد اخیر می‌باشد که در توسعه‌یافته‌ترین و مدرن‌ترین منطقه‌ی تهران با فضایی شبه روستایی مواجه می‌شویم که ساکنان آن شدیداً بافت سنتی خود را حفظ کرده و در برابر نوسازی آن مقاومت می‌کنند. مسجد جامع اقدسیه نیز از بناهای شاخص بافت قدیمی می‌باشد. دورتادور دهکده‌ی اقدسیه محدوده‌ی نظامی پادگان اقدسیه وجود دارد.

دسترسی های محله اقدسیه

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به اقدسیه، ایستگاه نوبنیاد و قائم از خط ۳ مترو تهران است. اتوبان‌های امام علی و ارتش و صیاد شیرازی نیز دسترسی به این محله را تسهیل بخشیده‌اند. خطوط میدان ازگل به پایانه‌ی تجریش، میدان رسالت به میدان قدس، شهرک صدف به بلوار صبا و خط اتوبوس سوهانک به سه‌راه ضرابخانه، ازجمله خطوط اتوبوس‌رانی فعال در این منطقه می‌باشند که دسترسی به این محله را آسان می‌کند. علاوه بر این خطوط بی‌آرتی نیز در این منطقه در حال تردد هستند.

قیمت ملک در محله اقدسیه

به دنبال ویژگی‌های گفته‌شده ملک در اقدسیه دارای قیمت زیادی، نه‌تنها نسبت به مراکز و جنوب تهران بلکه نسبت به دیگر محله‌های شمال شرق تهران می‌باشد. آپارتمان‌های این منطقه دو دسته هستند، یکی با متراژ زیاد و دیگری با متراژ کم. هرچه متراژ آپارتمان بالا می‌‌رود امکانات خاص و ویژه آن نیز بیشتر می‌شود و این خود دلیل بالا بودن قیمت آپارتمان‌های با متراژ زیاد است. چنا‌‌‌نچه یک آپارتمان با تمام امکانات رفاهی و زیربنای ۴۸۰ مترمربع و نوساز ۲۶ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود. در صورتیکه یک آپارتمان ۷۰ متریِ نوساز ۲ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود. همچنین در این محدوده خانه‌های کلنگی نیز وجود دارد که اغلب به‌صورت خانه باغ و دارای متراژ زیاد است. به‌عنوان‌مثال یک‌خانه کلنگی ۱۰۰۰ مترمربعی حدود ۸۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است. علاوه بر موارد گفته‌شده، در اقدسیه پنت هاوس‌هایی ساخته‌شده که تمامی امکانات رفاهی و مدرن در آن به کار رفته است. قیمت یک پنت هاوس نوساز و ۵۵۰ مترمربع حدود ۲۲ میلیارد تومان می‌باشد.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید