نتیجه جستجو

تاریخچه محله‌های تهران: آجودانیه

ارسال شده توسط Behsaazeh در فروردین ۲۳, ۱۳۹۸
| 0
این روزها بحث از هویت شهرها فراوان شنیده می شود. شهروندان در هر نقطه از زمین، در پی کشف و شناخت هویت خود و مکانی و زمانی هستند که در آن زندگی می‌کنند. اهل یک شهر یا کشور بودن، یعنی خود را متصل و متعلق به تاریخ و مکان و فضای آن شهر و کشور دانستن و آن را بخشی از خود به شمار آوردن. هویت مرتبط با شهر، شهروندان یک شهر را از غیر شهروندان متمایز می‌سازد، حس مسئولیت شهروندی برای ساکنان ایجاد می‌کند و آستانه تمیز میان ساکن یک شهر با شهروند یک شهر را ترسیم می‌کند. حس تعلق نسبت به مکان زندگی، زمانی می‌تواند ایجاد شود که نسبت به شخصیت و هویت آن مکان شناخت کافی نزد شهروندان به وجود آمده باشد. محیط‌های طبیعی هر شهر، چون کوه‌ها، رودها، تپه‌ها، دشت‌ها، مناظر طبیعی و غیره و محیط‌های مصنوع چون ابنیه، مجموعه‌های شهری، محله‌ها، خیابان‌ها، پیاده راه‌ها، میدان‌ها، پل‌ها، بناهای آموزشی، نظامی، اداری و مانند آن و محیط‌های انسانی همراه با تنوع زبانی، دینی، مذهبی، نژادی، قومی، عقاید و آداب ‌و رسوم، پاره فرهنگ‌ها،آیین‌ها، مراسم، رویدادهای ملی، مذهبی و غیره هستند. مجموعه این محیط‌ها، محتوای هویت یک شهر را تعیین و توضیح می‌دهد و تفاوت هویتی میان شهرهای مختلف و نیز شهروندان آن را رقم می‌زند.

به دنبال اهداف فوق در ادامه، طی چند مقاله، خلاصه‌ای از تاریخچه‌ی چند محله قدیمی منطقه یک شهرداری تهران و شرایط محیطی آن‌ها آورده می‌شود:

آجودانیه

آجودانیه آباد کرده‌ی آقا رضاخان عکاس‌باشی، آجودان مخصوص اقبال السلطنه است. نام قدیم آن «چاله باغ» بوده است. دکتر منوچهر ستوده در کتاب «جغرافیای تاریخی شمیران» آورده است: اراضی چاله باغ در شرق نیاوران و املاک اهالی نیاوران بوده است که بیشتر این اراضی را حاجی حیدر علی نیاورانی مالک بود. آجودان مخصوص، آقا رضاخان اقبال السلطنه، این اراضی را از خرده‌مالک خریده و در قنات قدیمی آن به کار پرداخت و آب باغ آن را به باغ آجودانیه اختصاص داد. بعد از آجودان مخصوص، باغ آجودانیه به دست میرآخور، پسر عضدالملک افتاد و درخت‌های آنجا را قطع کرد. این باغ بعد در تملک ارباب جمشید و سرلشگر فیروز قرار گرفت هنگامی‌که دست به دست می‌گشت مدت‌ها در اجاره حاجی عبدالله امینیان – چوب‌فروش دروازه قزوین- بود. فاضل الملک و علی وکیلی، آجودانیه و جوز درختک را با هم خریدند. آجودانیه سهم فاضل الملک شد و جوزدرختک به دست علی وکیلی افتاد. آجودانیه سپس به «دیمیتری» فروخته شد و تا سال ۱۳۲۵ در دست چیت‌ساز بود.

آجودانیه که پس از انقلاب شهید سباری نام گرفت از شمال به دارآباد، از جنوب و شرق به اقدسیه و از غرب به نیاوران و صاحب قرانیه محدود می‌شود. این منطقه جزو خوش آب و هواترین مناطق تهران محسوب می‌شود. شیب زیاد خیابان‌های آجودانیه به دلیل واقع‌شدن این منطقه بر دامنه‌های رشته‌کوه البرز است که در روزهای برفی تردد در این مسیر ها را دچار مشکل می‌سازد. ارتفاع این خیابان‌ها از ۱۵۵۰ متر از سطح دریا در جنوب به ۱۷۲۵ در شمال این ناحیه متغیر است. به دلیل وجود موزه حیات‌وحش دارآباد، کوه‌های دارآباد و خشک چال در نزدیکی این منطقه جزو مراکز تفریحی به‌حساب می‌آید که همین امر سبب بالا بودن قیمت مسکن در محدوده آجودانیه است. کم بودن برج‌های بلند و گردش باد سبب هوای پاک این منطقه شده است.

 

دسترسی در محدوده‌ی آجودانیه

بهترین مسیر برای ارتباط میان این منطقه و سایر مناطق تهران، بزرگ‌راه امام علی و بزرگ‌راه صدر و همچنین بزرگ‌راه ارتش و خیابان پاسداران است. ایستگاه نوبنیاد نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این منطقه است.

 

امکانات در محدوده‌ی آجودانیه

از مناطق فرهنگی منطقه آجودانیه می‌توان به بنیاد دایره المعارف اسلامی در شهرک ایثار در انتهای خیابان سباری اشاره کرد. پارک شطرنج که یکی از زیباترین پارک‌ها محسوب می‌شود در حدفاصل خیابان ۱۲ و ۱۳ شرقی منتهی به خیابان سباری قرارگرفته است. دو ورزشگاه مجهز ازجمله امکانات رفاهی آجودانیه است و پایین بودن تراکم جمعیت در آن دسترسی به این دو مکان تفریحی را آسان کرده است. وضعیت بازار و فروشگاه‌ها در این منطقه خوب است و مایحتاج زندگی به‌راحتی تهیه می‌شود. بیمارستان نیکان نیز در نزدیکی این محله قرارگرفته است.

با توجه به ویژگی‌ها فوق‌الذکر منطقه آجودانیه که خیابان اصلی آن بلوار آجودانیه است از نظر ساخت ‌و ساز و قیمت ملک جزو مناطق بالانشین و لاکچری محسوب می‌شود؛ بنابراین قیمت ملک در این منطقه بالا می‌باشد و افراد زیادی با توجه به موقعیتی که محله آجودانیه در منطقه یک شهرداری تهران دارد تمایل به مشارکت در ساخت در این منطقه از پایتخت را دارند.

با توجه به اینکه این محله از شمال به منطقه خوش آب و هوای دارآباد و از جنوب به منطقه‌ی اقدسیه محدود می‌شود و آب و هوای پاک‌تری نسبت به سایر نقاط تهران را دارد برای افراد متقاضی پنت هاوس گزینه‌ی مطلوبی به شمار می‌آید. این منطقه همان‌طور که گفته شد به علت توپوگرافی با شیب زیاد، دید و منظره‌ای زیبا برای پنت هاوس‌ها به دنبال دارد و در واقع دید را از شهر به کوهستان برای متقاضیان این‌گونه ساختمان‌ها فراهم می‌کند.

 

 

قیمت آپارتمان در محدوده‌ی آجودانیه

قیمت آپارتمان در محله آجودانیه از متری ۱۵ میلیون تومان برای آپارتمان‌های چند سال ساخت تا متری ۴۰ میلیون تومان برای آپارتمان‌های شیک و نوساز تخمین زده می‌شود و همچنین قیمت پنت هاوس از متری ۳۰ میلیون تومان تا متری ۶۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود. به‌طور مثال یک آپارتمان ۲۲۰ متری که حدوداً ۱۳ سال از عمر ساخت آن می‌گذرد ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است و یک پنت هاوس با متراژ ۵۷۴ متر در آجودانیه به قیمت ۲۵ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

تهیه و تنظیم توسط: بهسازه

لیست ها را مقایسه کنید