نتیجه جستجو

باغ آپارتمان: آپارتمانی لوکس و مدرن همراه با قابلیت های یک خانه ویلایی

ارسال شده توسط Behsaazeh در مهر ۲۵, ۱۳۹۷
| news
| 0

رشد جمعیت شهری در گذر زمان در چند دهه گذشته ، عاملی بود تا تغییرات بنیادی و اساسی در نحوه و زندگی مردم بوجود آید، تغییراتی که گاه از سر شوق و اشتیاق بود. جایگزین شدن ماشین به جای درشکه، استفاده از تلفن همراه به جای باجه های تلفن و بسیاری از وسایل مدرن امروزی )که برای نسلها و دهه های گذشته حتی فکر کردن و به تخیل آوردنش کار بسیار سختی بود) از این جمله اند.
از سوی دیگر تغییراتی نیز از سر اجبار و نیاز در جامعه بوجود آمد ، که دیگر چاره ای برای آن نبود و باید به آن تن داده می شد، مثلا خارج شدن خانه ها از فضاهایی با وسعت زیاد (امروزه برای نسل جدید در تخیل نمی گنجد) و تبدیل شدن آنها به خانه هایی در ابعاد کوچکتر، بگونه ای که به ناچار هر خانه روی خانه دیگر قرار می گیرد. در نتیجه این تغییر مدلی از زندگی، در خانه هایی به نام آپارتمان بوجود آمده است. مدلی که زندگی در آن خلاف زندگی در خانه های ویلایی، تابع قوانین و قواعد خاص خود می باشد.

خانه آپارتمانی یا ویلایی:

سوال: شما برای زندگی خانه آپارتمانی را می پسندید یا ویلایی را؟
آنچه مشخص است، اکثریت قریب به اتفاق افراد در شهری مانند تهران زندگی در یک خانه ویلایی شیک را بیشتر از زندگی در آپارتمان می پسندند ولی آنچه که باعث می شود مردم به سمت آپارتمان نشینی روی آوردند عواملی چون گرانی قیمت خانه های ویلایی، مشکلات اقتصادی و عدم درآمد کافی و تعدد نوزادان و… میباشد.
حال اگر آپارتمانی داشته باشیم که حداکثر مزایای یک خانه ویلایی را داشته باشد ولی قیمت یک آپارتمان را چطور؟

طرحی نو: “باغ آپارتمان” آپارتمانی لوکس و مدرن همراه با قابلیت های یک خانه ویلایی

زمانی که شما کلمه ویلا را می شنوید چه چیزهایی در ذهن شما تداعی می شود؟
“محیطی سرسبز و خرم و شیک. حتی شاید هم افراد بیاد خانه های ویلایی شمال ایران بیافتند.”
حال اگر فضای تداعی شده در ذهن را همیشه در محیط زندگی دائمی خود (آپارتمان خود) داشته باشید چطور؟
این طرح با استفاده حداکثری از فضای سبز در محیط آپارتمانی (که شرح جزئیات آن به تفسیر ذکر گردیده ) در مناطق متوسط شهر تهران قابلیت اجرا دارد و بیشتر از آنکه مستلزم هزینه بالا باشد، مستلزم فکری زیبا می باشد. زیرا ما معتقدیم:

“همیشه زیباترین، گرانترین نمی باشد.”

در این طرح هنر معماری با طبیعت گره می خورد و محیطی زیبا و با طراوت، فضایی سرشار از رنگ و احساس و آرامش را ایجاد می کند. در نتیجه آن با ارائه راه حلهای فنی و زیباشناسی، محلی برای زندگی و استراحت و تفریح و سرگرمی ساکنین فراهم می شود.

المانهای مورد استفاده در باغ آپارتمان:

۱-  روف گاردن (بام باغ):

تکنولوژی مدرن سقف سبز با کارایی بالا بر روی پشت بام ها و تراس ها مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل نیاز به مصالح سبک و بسیار مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب برای پوشش گیاهی، طراحی سقف سبز امری تخصصی و مهندسی می باشد.
یکی از اصلی ترین مزایای باغچه های روی بام و تراس ها میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز در این مکان قابل دریافت است و می تواند محیطی دنج و خصوصی برای استراحت و پذیرایی در میان گیاهان ایجاد نماید.

۲-  استفاده از فضای سبز درنمای ساختمان (فضای سبز عمودی ):

این روش که اخیرا نیز مورد توجه شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفته و اجرائی گردیده به زیبائی هرچه تمامتر نمای ساختمان کمک نموده و دیواری سبز و زنده میسازد.

۳-  محوطه سازی:

محوطه سازی یکی از مهمترین عوامل در ایجاد باغ آپارتمان میباشد. باعث ایجاد طراوت و شادابی برای ساکنین گردیده و حس سرزندگی را به ارمغان می آورد.
با توجه به درخواست مشتری پارامترهای مختلفی در محوطه سازی مورد استفاده قرار میگیرد که شامل آلاچیق، راه گاردن، آبنما، برکه و نمد، باربیکیو و گاهی استخر میباشد که انتخاب این پارامترها مستلزم کف سازی مناسب و تاسیسات برقی(جهت نورپردازی و…) و مکانیکی میباشد.

۴- استفاده از فضای سبز در فضای مشاعی سر پوشیده ساختمان:

استفاده از گیاهان خاص آپارتمانی، باغچه های آپارتمانی، فلاور باکس، ایجاد آبنما و سایر موارد دیگر در فضای مشاعی سر پوشیده باغ آپارتمان محیطی زیبا و جذاب و رویایی را بوجود می آورد.

۵- احداث فضای بازی کودکان:

کوچک بودن وسعت واحدهای آپارتمانی و همینطور مشغله زیاد والدین از عوامل مهم و حیاتی در رشد ناملایمات روحی است که به دلیل نبود فضای مناسب محیط زیستی برای بازی کودکان امروزه به یک مشکل جدی مبدل شده است. در طرح باغ آپارتمان این مشکل و راه کار آن به خوبی مد نظر قرار گرفته است. با احداث فضای بازی به راحتی می توان موجبات شادی کودکان را فراهم آورد.

مزایای باغ آپارتمان:

۱- مستلزم فکر زیبا می باشد نه هزینه بالا
۲- ایجاد فضای سبز با چشم انداز زیبا
۳- بالا رفتن قیمت هر متر مربع آپارتمان نسبت به منطقه به دلیل فضای مشاعی بالا و ساختمانی زیبا و منحصر به فرد
۴- آپارتمانی که هیچگاه پیر نمی شوند و با گذشت زمان جوانتر میگردد
۵-بالابردن متراژ سفید آپارتمانی با کاربری های گوناگون همچون پشت بام (حداقل ۲۰% فضای آپارتمان اضافه میگردد)
۶-استفاده بهینه از فضاهای آپارتمان با کاربری های گوناگون همچون فضای باز کودکان، آلاچیق، روف گاردن و …
۷- ذخیره انرژی گرمایش و سرمایش در فصول زمستان و تابستان و در نتیجه کاهش هزینه های مصرف انرژی
۸-زیباسازی منطقه شهری و بهبود مناظر اطراف ساختمان
۹- کاهش آلودگی هوا بدلیل وجود گیاهان و فضای سبز
۱۰- کاهش و تعدیل شدت الودگی های صوتی بخصوص در آپارتمانهایی که نزدیک به فرودگاه، ایستگاه قطار، بزرگراهها، مراکز آموزشی و سایر مراکز پر سرو صدا می باشد.
۱۱- کنترل انعکاس نورهای مزاحم بخصوص در پشت بام
۱۲- کنترل مسیر جهت حرکت افراد توسط فضای سبز
۱۳-افزایش عمر متوسط پشت بام
۱۴-ایجاد اتاق جلسات ساختمانی برای ساختمانهایی که فضای مشاعی کمی دارند (بصورت آلاچیق در پشت بام)

گروه مسکن بهسازه ، در طرحی نو، رویاهای شما از زندگی در یک خانه ویلایی شیک را در یک باغ آپارتمان به واقعیت نزدیک میکند.

لیست ها را مقایسه کنید